Ta byla v minulých dnech veřejnosti otevřena v budově radnice na náměstí Starosty Pavla. Celkově je zde k vidění na jednotlivých obrazech dvaatřicet medailonků významných postav historie města.

"Město a jeho obyvatelé mají být hrdí na svou minulost. Ta je vždy spojena s jednotlivými postavami. Jejich odkaz nyní připomínáme přímo na chodbách radnice. Jedná se o významné ženy a muže, kteří se zasloužili o rozvoj a šíření dobrého jména Kladna či ve jménu vlastenectví a demokracie nasazovali svoje životy,“ vysvětlil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno), proč došlo k výměně původních vitrín s fotografiemi předávání cen místním politikům. Podle jeho slov se jedná o odkazy daleko stálejší a pro historii města důležitější, významně přesahující jedno volební období.

Jindy málo frekventované chodby radnice tak ožily nejen zvídavými návštěvníky, kteří si přišli vyřídit svou agendu, ale doplnili je i žáci různých základních škol. Učitelky jim přímo v budově radnice přestavují životy lidí, kteří mohou být dětem skutečnými vzory.

„Hned při vstupu do budovy návštěvníky přivítá šest panelů se zajímavými informacemi o Kladně. Dozví se například, jaké byly původní obce a osady dnešního Kladna, vývoj počtu obyvatelstva, dále jim nástěnná galerie představí významné kladenské sportovní osobnosti nebo fascinující industriální historii Kladna,“ popisuje mluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžková. Celou galerii spojuje specifický patriotismus Kladeňáků a dalších osobností pevně s Kladnem svázaných. V prvním a druhém patře historické budovy radnice jsou proto umístěny medailonky dvaatřiceti významných lidí, kteří se zásadním způsobem zapsali nejen do historie Kladna.