Čtenářům se velmi zalíbilo spojení oveček s elektrárnou a jejich jména nejednou odvodili od elektrických veličin. Vznikla tak jedinečná pojmenování jako Odpůrek, Sekunda, Kandela nebo Tesla a došlo i na filmové hrdiny ze známé Papouškovy trilogie jako Ludánek a Heduška.

Všechny zaslané nominace přikládáme nyní do ankety pod článkem. Zůstává už jen na vašem rozhodnutí, kterým jménům dáte nejvíce hlasů. Velikonoce se blíží, jelikož je letos slavíme poslední březnový víkend, tudíž nastává pravý čas, aby elektrárenská mláďata byla pokřtěna právě na svátky jara.

Ovce v rozvodně 110 kV v areálu Teplárny II v Kladně na Dříni slouží jako přírodní sekačka bezmála padesát let. Původně trávu zaměstnanci rozvodny museli sekat ručně, navíc na některých místech nešlo použít mechanizaci. Zhruba v roce 1976 přišli pracovníci s nápadem likvidovat trávu pod vedením vysokého napětí nasazením stáda ovcí, které by ji spásalo. Čtyřnohé sekačky se osvědčily a ovce se na Dříni zabydlely natrvalo.

Zvířata mají v areálu vše, co k životu potřebují. Celoročně o ně pečuje Stanislav Beránek. Mají i salaš, kde se mohou schovat před nepříznivým počasím. Příbytek slouží i jako porodnice a zásobárna krmiva.


Nahrává se anketa ...

„Spolupracujeme s lidmi z okolí. Od jedné z místních pekáren dostáváme neprodané pečivo, kterým krmíme. Pomáháme si i se zdejšími chovateli, ke kterým některé z našich oveček následně putují,“ sdělil Stanislav Beránek. Kladenské stádo si tak dlouhodobě udržuje stejný počet kusů.