V sobotním počasí byste ven psa nevyhnali. Lilo jako z konve. Jenže vodáky nutit jít do nepohody nemusíte. A pak, jde-li o Pozdeňské pádlo, platí to dvojnásobně. Na klidném Bakovském potůčku s šířkou toku něco přes metr a délkou trasy přes sto metrů se odehrávalo už desáté pokračování vyhledávaného zápolení.

Mezi prvními byli u prezence Václav Zíma zvaný Bobr, Jan a Marek Šlajchrt, Tomáš Hotový, Petr Štěpánek, Milan Cífka, Hana Vlčková, Hana Vejražková a Andrea Černá. Starostka obce Jitka Cífková dělá zapisovatelku od samého začátku vzniku nápadu.

Jak to v životě chodí, hodně nápadů vzniká u pivečka. „I pádlo vzniklo u piva. Kluci říkali, pojď zkusit sjet potok, já říkal, že to nejde, ale zkusili jsme to a ujalo se. Letos si netroufnu odhadnout kolik bude účastníků, vždyť vidíte to počasí,“ řekl předseda raftařského klubu RC Bobr Pozdeň Jan Šlajchrt.

Klub byl založen před šesti roky a za tu dobu sjeli divoké vody v Itálii, Rakousku, Švýcarsku, ale i naše řeky. „Já jezdím vodu přes pětadvacet let. Našich devět členů chtělo pořád něco těžšího, až jsme se dostali k raftům. Máme kompletní vybavení, vždyť závodíme i s mistry světa. U nás je na sjezd těžká řeka Tanvaldská Kamenice. Tam nám dokonce vypadl z raftu kapitán. Vrchol co jsme kdy jeli, bylo sjet trasu mistrovství světa v raftingu Čertovy proudy pod Lipnem. Tam jsme měli všichni oči navrch hlavy. Já jezdím zadáka, ale rád jsem seděl na pravém háčku,“ vyprávěl organizátor pádla Jan Šlajchrt.

Ten se vydal za veterány na trať jako první. Tentokrát vytrvalý déšť diváky odradil. Neodradil ale rodáky manžele Bachlovi žijící v Mnichově, kteří zajíždí mezi kamarády a známé k potoku na pádlo pravidelně.

„Po závodě toho má každý dost. Osminásobným vítězem je Jan Šlajchrt ml. Nebezpečná trať to není, i tak, pár lidí se vykoupe. Záludné je esíčko přímo před tribunou, bohužel poloprázdnou. Taky jsem to zkoušela na raftu, ale to musí být klidná voda. A co připravujeme? Akcí děláme poměrně dost, ale děti se těší na Strašidelnou slánčici, ta se odehrává v lese, my dospělí děláme strašidla,“ dodala starostka Pozdně Jitka Cífková.

Břetislav Kostka