Radní Kladna tento týden odsouhlasili prodej 12 bytů v majetku města, zpravidla po neplatičích nájemného, formou obálkové metody. Vedení radnice očekává, že poptávka bude opět několikanásobně převyšovat nabídku, stejně jako tomu bylo v minulosti. Ceny bytů jsou stanoveny podle částek dosažených z prodeje loni. Otázkou zůstává, zda se na zájmu kupujících nějak projeví očekáváný pokles cen bytů ve starší panelákové zástavbě.

„Nabízíme k prodeji byty velikosti od garsoniér až po tři plus jedna. Tomu odpovídají i stanovené částky, které se pohybují od pěti set dvaceti tisíc korun až po jeden milion šest set tisíc korun u největšího z nich,“ sdělil primátor Dan Jiránek s tím, že na internetových stránkách města je zveřejněna kompletní nabídka zmíněných bytů. Zájemci si je budou také moci ve stanovených termínech předem prohlédnout .

„Obálková metoda spočívá v tom, že případný kupující složí kauci, nabídne cenu a pokud je nejvyšší, byt za ni získá,“ sdělil primátor. Podle jeho slov se většinou jedná o byty po neplatičích, což však neznamená, že musí být v dezolátním stavu. „Stává se, že nájemník dluží městu a přitom do bytu investuje nemalé peníze. Samozřejmě není neobvyklý ani opačný případ, že byt je kompletně vybydlený. V tom případě do něj necháváme namontovat základní vybavení, jako jsou zásuvky, vypínače, uzávěry plynu, vody a podobně. Uvedeme ho do stavu použitelného, ne nebezpečného. Nejedná se ale o běžný standard,“ vysvětlil Jiránek.

Ceny bytů město nestanovuje na základě jejich stavu, nýbrž výpočtem podle cen v uplynulém období, nyní tedy na základě částek dosažených v loňském roce. „U malých bytů nemáme obavy, že by se neprodaly, u těch větších by ale mohl nastat určitý problém,“ připustil primátor.

„Všechny byty jsou volné, bez nájemníků. Byty s nájemníky už dnes prakticky neprodáváme. Máme špatné zkušenosti z minulosti, kdy se některé realitní kanceláře, jež takový byt získaly, chovaly k těmto nájemníkům velmi hrubě, téměř až protizákonně. Nechceme zejména ty, kteří řádně platí nájem, vystavovat podobným problémům,“ poznamenal primátor. Na druhou stranu prý vzhledem k vyšším požadovaným cenám za byt při prodeji obálkovou metodou, blížících se cenám tržním, a také nutností skládat kauci 50 tisíc korun za každý požadovaný byt, v posledních letech zájem relitních kanceláří o tento způsobu koupě výrazně opadl.

Žádnou výraznější privatizaci svého bytového fondu Kladno v příštích měsících nechystá. Město v současnosti stále vlastní přibližně dva a půl tisíce bytů.