Aktuální situaci popsal jedním výstižným slovem Vítězslav Krček z firmy AGRA Řisuty. „Katastrofa,“ vyhrkl ze sebe agronom. „Nevím, jak jinde různě prší, ale u nás je situace hrozná. Všude kolem nás alespoň nějaké srážky spadly, ovšem u nás už se sucho blíží ke katastrofálním rozměrům. Za celý duben spadl pouze jeden jediný větší déšť, a to 17. dubna deset milimetrů srážek. Kromě toho pak registrujeme dvakrát 0,4 a jednou 1,6 milimetru, ale to je spíše jako taková větší rosa. V květnu zatím nespadl ani milimetr srážek,“ řekl Kladenskému deníku Vítězslav Krček, podle kterého sucho se výrazně začíná projevovat na porostech jařin.

„Na těch utuženějších místech začínají rostliny postupně odcházet. Pokud se počasí zásadně do týdne nezmění, tak to s úrodou letos vidím opravdu hrůzostrašně,“ varuje agronom.
Podle jeho slov nejvíce na frak dostávají jařiny. Z ozimů by pak sucho mohla nejlépe přestát možná pšenice, pokud se jí povedlo vytvořit dobrý kořenový systém. „Řepka vypadala moc hezky, když začínala před čtrnácti dny nakvítat. Ovšem kvést by měla kolem pětatřicet dní, jenže teď začínají už po dvou týdnech odkvétat,“ popisuje Vítězslav Krček to, jak neblahý dopad sucho na plodiny má.

Ilustrační fotografie.
Bytů je nedostatek, a tak ceny stoupají výš a výš

Podle něj by nyní muselo hodně přšet, aby se alespoň situace nějak stabilizovala. „Hodilo by se nám alespoň nějakých padesát milimetrů srážek, aby déšť měl vůbec nějaký smysl. Od začátku léta máme totiž deficit minimálně osmdesát milimetrů,“ vysvětluje Vítězslav Krček, kterému letošní situace připomíná loňský červen. „Jenže v červnu má sucho vliv na to, že rostliny nenalijí zrno. Teď u jařin ovlivní odnožování a samotnou tvorbu generativních orgánů, což je mnohem horší varianta,“ dodal agronom.

Počasí, které je podobné na Kladensku poslední roky, má neblahý dopad také na medné výnosy u včel. „Stěžují si nám lidé na to, že jim kvetou sady a zahrádky, ale nejsou tam vidět včely. To je přesně dopad sucha. Všechno na jaře rozkvete, ale stromy, keře a plodiny neposkytují nektarovou snůšku, tudíž o ně včely přestávají mít zájem,“ popisuje předseda Okresní organizace Českého svazu včelařů Kladno Jiří Volek. Ten zároveň vysvětlil, že současný rychlý nástup léta, kdy příliš neregistrujeme jaro, způsobuje to, že všechny plodiny vykvetou ve stejný čas. „Včela si tak z přírody vybere to, co je pro ní nejvíce lukrativní, a to ostatní zcela pomine,“ dodal Jiří Volek, podle jehož slov bude kvůli suchu letos nedostatek medu, což se projeví především na jeho ceně.

Počasí logicky dělá problémy také zahrádkářům, štěstí má pouze ten, kdo má velké zásoby dešťové vody od zimy, ovšem ani ty nejsou bezedné. „Co můžeme dělat, počasí přeci nejde ovlivnit. Musíme o to více zalívat a doufat, že co nejdříve nějaké srážky spadnou. Po finanční stránce se ovšem sucho rozhodně projeví,“ říká předseda Základní organizace Českého zahrádkářského svazu číslo Josef Jandík, která hospodaří na tříhektarové osadě v Kladně-Kročehlavech nad koupalištěm.

Ilustrační foto
Ve středních Čechách hledají firmy téměř 40 tisíc lidí