„Obnova historické památkově chráněné opukové zdi bude město stát přes 10,5 milionu korun. Jde o náročnou obnovu, kdy je celý postup prací konzultován s Národním památkovým ústavem, aby byly splněny požadavky památkové ochrany a plot získal původní vzhled,“ vysvětlila manažerka rozvoje města Magdaléna Stýblová.

Práce na obnově akvaduktu budou stát dva miliony korun. „Cílem rekonstrukce je akvadukt nejen revitalizovat z pohledové stránky, ale také jej uvést do provozu. Podle našich informací by se tak stal aktuálně jediným funkčním akvaduktem v České republice,“ uvedla Stýblová.

V letošním roce bude vybudováno ještě dětské a sportovní hřiště v zadní části zahrady. „Předpoklad zahájení prací je v průběhu září. V příštím roce pak do návrhu rozpočtu zařadíme výstavbu adventure golfu, stavbu mostku přes potok a dokončení druhé etapy zahradnických úprav,“ dodala manažerka.

Obnova parku podle návrhu architektů Krejčiříkových na základě původního nákresu Josefa Kumpána začala v roce 2020. Do zahrady se vrátila socha Dámy po koupeli, restaurován byl chrlič vody v podobě lva, který byl dlouhou dobu zasypán pod zemí. Nově byla vytvořena replika původní kašny ve tvaru čtyřlístku, do parku byly vysazeny stromy a květiny, vytvořena byla i dřevěná treláž s popínavými růžemi. Původní kachličkový bazén nahradily pochozí fontánky. První etapa prací stála téměř 30 milionů korun. Park byl otevřen veřejnosti 1. července 2022.

V Kumpánově zahradě se nachází pojízdné Café Poeta hispanisty Cyrila Navrátila, který tam pořádá i hudební večery a scénická čtení. Na místě jsou i veřejné toalety.

Historie Kumpánovy zahrady

Kumpánova zahrada je známá pamětníkům jako park Benar. Připomíná minulost vily Ferdinanda Přibyla s přádelnou v ulici K. H. Borovského čp. 37. Je největší a nejzachovalejší zahradou založenou v meziválečném období ve Slaném. Zahrada byla navržena a realizována v roce 1939 podle návrhu významného zahradního architekta Josefa Kumpána (1885-1961). Od roku 2018 je zahrada s vilou nemovitou kulturní památkou chráněnou státem a dnes je ve vlastnictví města Slaný, které pokračuje v její obnově. Po první etapě byla otevřena loni v létě.