Lanový park, jenž vznikl v areálu na Sletišti a je otevřen od loňského září, neslouží jen veřejnosti. Je totiž využíván i pro výcvik policistů, hasičů nebo vojáků. V nejbližší době zde začnou s nácvikem různých situací také kladenští strážníci.

„Park vznikl z finančních zdrojů Statutárního města Kladna. Hlavní myšlenkou celého projektu bylo vytvoření atraktivní aktivity, která umožní našim návštěvníkům nové pohybové vyžití v přírodě, pod širým nebem. Lanový park můžou navštívit skupiny, školy nebo firmy v rámci teambuildingových aktivit, tak i rodiny nebo jedinci, “ sdělil Lukáš Kubica, ředitel Sportovních areálů Města Kladna (SAMK).

„Díky specifickým částem areálu, takzvaným Rescue a working koutku, navštěvují lanový park například dobrovolní hasiči Rescue Praha, kteří zde trénují technické lezení. V květnu se do programu lanového parku zapojí v rámci své fyzické přípravy také vojáci z Žatce,“ uvedla Lucie Doležalová, zástupce provozovatele lanového parku.

V příštím týdnu se do lanového parku vydají poprvé i kladenští strážníci. Ti se zde budou věnovat simulaci určitých situací. Jejich hlavním cílem je ale především nácvik týmové práce. ,,Do lanového parku postupně zavítají všechny čtyři směny strážníků. Zaměříme se především na týmovou práci. První termín výcviku bude v květnu. V září se budeme věnovat kondici a obtížnějším cvičením,“ informoval mluvčí kladenských strážníků Milan Krupka.

Děti do 140 cm mohou na Sletišti vyzkoušet nízké lanové aktivity, jež nejsou náročné na zajištění. Bezpečnost je zaručena dopomocí ze země. Návštěvníci, kteří chtějí vyzkoušet vysokou lanovou dráhu, adrenalinový skok či týmové překážky, budou oblečeni do horolezeckého jisticího materiálu, pomocí něhož absolvují lanové aktivity bezpečně.

Lanové překážky jsou zavěšeny na stromech ve výšce od čtyř do deseti metrů nad zemí. Na bezpečnost v lanovém parku dohlíží odborně vyškolení instruktoři. ,,Každý z programů má své specifické zaměření, rozvíjí jiné fyzické i psychické dovednosti a trénuje různé schopnosti daného jedince. Při výběru programu je vhodné si promyslet, s jakým cílem přicházíme a co nám má tato aktivita přinést,“ dodala k lanovým aktivitám na Sletišti Lucie Doležalová.