Podobná stavba existuje v současné době pouze ve Vítkovicích nikoli například v sousedním Kladně či hlavním městě.
Pětipatrová budova pro 126 aut, která by podle předběžných propočtů měla stát 65 milionů korun, je pro Slaný velkým luxusem a má již nyní řadu příznivců i odpůrců.

Plně automatizovaný parkovací dům, jehož provoz se obejde téměř bez zásahu lidského faktoru, bude řidičům k dispozici čtyřiadvacet hodin denně, přičemž platit budou různé druhy sazebníků.

Budova, která vyroste na současné ploše parkoviště proti Městskému kulturnímu centru Grand, by měla navíc urbanisticky zapadat do koncepce, již bude také tvořit zanedlouho dostavěný bytový dům v jejím sousedství.

Podle nejnovějších informací radnice, když všechna jednání dopadnou úspěšně, již na červnovém zastupitelstvu by mohl být dán návrh na zahájení všech kroků vedoucích k úspěšné výstavbě.

„Pokud budou vyřízena všechna stavební povolení a splníme veškeré požadavky výběrových řízení na zhotovitele stavby, je dokončení parkovacího domu otázkou prakticky několika měsíců,“ řekl na poslední tiskové konferenci starosta Slaného Ivo Rubík.

To, co by pro mnohé mohla být jen nedostižná sci-fi, se ve Slaném tak již možná brzy stane skutečností.
Pětipodlažní parkovací dům, jenž bude mít i část stání zapuštěných v zemi, bude fungovat na principu jakési točny.

Klient přiveze svoje vozidlo k jednomu ze tří vjezdů, namačká potřebné údaje do počítače, auto postaví na mobilní plošinu, vůz následně opustí a automatický systém dopravní prostředek na základě vyhodnocených dat sám zařadí na volné místo. Při vyzvednutí vozu provede jeho majitel prakticky to stejné a automatu vydá potřebné množství peněz.

„Aby lidé nemuseli mít strach, že odevzdají vozidlo jakémusi automatu a už se s ním více neshledají, na počátku fungování parkovacího domu bude u vjezdu s největší pravděpodobností přítomna obsluha, která dokáže podat potřebné instrukce,“ ujistil starosta Ivo Rubík s dodatkem, že běžné parkovné, jak na něj byli lidé zvyklí, by nemělo stát více než dosud.

Přestože se již nyní skeptici obávají například návalu u pouhých tří výjezdů z parkovacího domu zvláště po skončení velkých kulturních akcí v Grandu, podle vyjádření vedení radnice by ani toto neměl být problém.

Kromě této moderny by se měli Slaňáčci dočkat ještě i dalších zpoplatněných míst, a to například v Brožovského ulici, kde po jedenácti letech získalo město povolení k stání po levé straně.

„Je to všechno moc pěkné, že na nás radnice myslí a parkování nám konečně umožňuje i tam, kde to dříve nebylo možné, ale parkovací dům tohoto typu si podle mě ani nemůžeme dovolit. Možná se to do pokladny města časem vrátí. Ale podle toho, jak sleduji pohyb na parkovišti u Grandu po sedmnácté hodině, že tam stojí jen pár aut, tak tomu příliš nevěřím,“ řekl jeden z oslovených slánských řidičů.