Unikátní objekt stojí na rohu ulic Palackého a Třebízského v městské památkové zóně. Město výstavbu parkovacího domu zdůvodňuje nedostatkem místa v centru, kde se kvůli tomu od letošního roku změnil systém parkování.

Zejména se snížil počet rezidentních míst na Masarykově náměstí a jeho okolí, která se uvolnila pro běžné řidiče. Parkovací dům by měl sloužit spíše pro dlouhodobější stání a rezidenty.

Dům si, od prvního nápadu ho postavit, klestí ve Slaném trnitou cestu, kterou mu ztěžují názory veřejnosti a často i nejednotný hlas zastupitelů.

Moderní zařízení stojící ve Slaném, které má na jedné straně řadu příznivců, čelí od počátku ale i kritice a předsudkům. Někteří lidé stavbě vyčítají, že je pro malé město příliš drahá. Kvůli tomu, že velkým obhájcem zařízení je starosta města Ivo Rubík (ODS), mnozí Slaňáci stavbě ve tvaru kvádru na nároží už neřeknou jinak než Rubíkova kostka.

Kromě komfortního parkování pro 149 automobilů poskytuje dům i služby jako je veřejné WC a také v něm sídlí banka. Město bude stavbu podle starosty Rubíka splácet do roku 2017. Předpokládá se, že výnosy budou vyšší než provozní náklady při zhruba čtvrtinové naplněnosti parkovacího domu.

Investice by se podle něj mohla vrátit za sedm let. Parkovací dům teď bude dva měsíce fungovat ve zkušebním provozu zadarmo. Auta z něj podle Rubíka vyjedou za dvě až čtyři minuty. V budoucnosti by měli být řidiči odbaveni do jedné minuty.

Dušan Kotajný ze společnosti Koma Industry, která zajišťuje parkovací technologii, řekl, že největší výhodou parkovacího domu šetrnost k životnímu prostředí, protože řidiči hned po příjezdu vypnou motor. K autům se údajně nikdo nedostane. Dům je podle něj řízen z centrály a v případě poruchy je servisní organizace přímo ve městě.

Kladenský deník se zeptal i přítomného primátora města Kladna Dana Jiránka, zda by podobnou vymoženost uvítali i v největším středočeském městě. Primátor odpověděl: „Stavba je to pěkná. My ale v Kladně máme jiný problém než Slaný, kde je pochůzka lidí průběžná.

Většinu parkovacích míst potřebujeme u sportovních hal, kulturního domu, zimního stadionu, kde se lidé najednou vyhrnou ven a chtějí rychle odjet. Na to by tento systém asi nejvhodnější nebyl," řekl primátor Kladna Dan Jiránek.