Kvůli tomu, že zařízení za bezmála sto milionů korun rozdělilo před časem Slaňáky na dva tábory a lidi podléhají předsudkům, zda technologie správně funguje a jestli dostanou svoje auto z parkoviště včas, rozhodli se členové spolku Občané města Slaného za podpory radnice provést zdarma zátěžový test parkovacího domu, aby zjistili časy zda platí časy a podmínky deklarované výrobcem. Zkouška se konala uplynulý víkend.

Podle společnosti Koma, která do šestipodlažní parkovací dům vybudovala, by řidiči měli bez problémů zaparkovat i vyparkovat svoje auto maximálně do šesti minut.

Víkendový test

Sobotní zátěžový test, kdy 
v domě pro 149 vozidel stálo po desáté hodině celkem 90 aut, ale prokázal, že umístit vozidlo pod střechu a rychle ho získat zpět, může být i velmi časově náročné. Automat zkrátka nedokáže proces v jisté fázi urychlit.

Někteří lidé sice dokázali zaparkovat za pár minut 
a stejně tak rychle dostat své auto ven, jiní si naopak počkali i tři čtvrtě hodiny, přičemž vůz jim vyjel z garáže až po dvaceti minutách.

Podle rčení, kdo dřív přijde, ten dřív mele, to tedy funguje 
i ve slánském parkovacím domě. Ti, kteří měli v sobotu naspěch, museli čekat. Pokud se stalo, že zde chtělo zaparkovat oběma vjezdy třeba jen osm aut, museli šoféři vydržet ve frontě desítky minut.

Stejně tak i lidé požadující vyparkování pouhých pěti aut. Na vydání vozidla čekala čtyřiadvacet minut i ředitelka slánské obchodní akademie Michaela Seghmanová.

Manažerka střední školy se testu s ostatními zúčastnila, aby přispěla ke zjištění, zda dům opravdu funguje. „Neumím si představit, že by se mi to stalo ve všední den, když bych spěchala," řekla Michaela Seghmanová.

Pro Grand nevhodný

Parkovací dům je podle jejích slov navíc naprosto nevhodný v době pořádání společenských akcí v městském centru Grand, kdy potřebuje zaparkovat a vyparkovat najednou hodně lidí.

„Potvrdil mi to i pracovník společnosti Koma, který mi pomáhal dopravit auto do garáže. Pro člověka, jenž systém nezná, to není úplně snadné si při parkování v domě poradit. Bez obsluhy bude umístění vozu a vyzvednutí lístku pro lidi, neznalé věci, vždy obtížnější. Přitom bylo řečeno, že se jedná o bezobslužný dům," doplnila Seghmanová.

Osmačtyřicet minut


Nepříjemnou zkušenost ze sobotního testu má i šofér Josef, jenž si počkal na zaparkování s vozidlem Audi rovných osmačtyřicet minut. „Manželka si krátila čekání nákupem. Protože jsem ale stál ve frontě, ze které se nedalo už následně vycouvat, šla raději potom s dítětem domů pěšky.

Podobně jako Josef bylo v sobotu před obědem ve frontě u parkovacího domu znechucených lidí více.Kromě toho, že čekací lhůty byly v některých případech pro lidi nesnesitelné, pravdou zůstává, že k žádné technické závadě v sobotu nedošlo. Kapacita domu ale ani přes snahu zúčastněných naplněna nebyla. V čase testu bylo stále padesát míst volných.

Hlavní iniciátor testovací akce, Pavel Zlámal, ze spolku Občané města Slaného, který patří mezi kritiky postupu města, je přesvědčen o tom, že smlouva na na parkovací dům mezi městem a firmou Koma je neplatná, což potvrdili na počátku ledna i právníci.

Lidem ze spolku jde, podle Zlámala, především o to, aby slánské zastupitele přiměli nalézt ekonomicky nejvýhodnější řešení další budoucnosti parkovacího domu, který nemůže plnit původní účel (parkoviště pro akce ve společenském centru Grand a odlehčení centru města).

Lidé žádají slevu

„Požadujeme proto výraznou slevu u dodavatele, který prokazatelně nedodržel soutěžené hodnoty, například 45 sekund na vyparkování vozidla. Zařízení je v provozu již celý rok a nelze tedy hovořit o zkušebním režimu.

Výsledkem by mělo být stanovení reálného počtu vozů, které je možné v domě parkovat s ohledem na prodloužení původních časů a odhadnout, zda je skutečná šance provozovat dům beze ztrát.

Tyto podklady by pak měly sloužit zastupitelům pro rozhodnutí, jak dále postupovat a kolik za tuto skutečně stavbu zaplatit. Je neuvěřitelné, že do doby než jsme se začali problémem zabývat, nikdo z města nepožadoval slevu zhruba pět milionů korun, naopak, rada města dokonce podepsala dokument, že s tímto stavem souhlasí, "řekl po vyhodnocení zátěžového testu Pavel Zlámal.

„Za spolek Občanů města Slaného bych rád poděkoval řadě Slaňáků, kteří ponechali v parkovacím domě svoje vozidlo a díky nadpolovičnímu zaplnění domu, a tedy za podmínek, které lze při dlouhodobém provozu očekávat, jsme mohli test provést. Mrzí mě pouze neúčast vedení města," uzavřel Pavel Zlámal.

Vedení nedorazilo


Kromě dvou zastupitelů si sobotní zatěžkávací zkoušku nenechal ujít z města jen vedoucí úseku investic a oprav Richard Jankovič. „Vím o kolegovi, který zde měl minulý týden technický problém.

Odstranění závady trvalo zhruba hodinu. I z tohoto důvodu jsem se přišel na test podívat, jestli nebudou obtíže. Všechny reklamace mají pochopitelně vliv na důvěru lidí v parkovací dům, proto je od počátku naší snahou problémy snížit na minimum," sdělil úředník.

Pochopitelně, že existují ale i takoví řidiči, kteří jsou se službami parkoviště nadmíru spokojeni. I ti rádi svěřili svoje zkušenosti při sobotním testu Kladenském u deníku.

Spokojení řidiči

„Pocházím z Duchcova a do Slaného jsem přijel do divadla. K testu jsem se nachomýtl docela náhodou. Měli jsme zde nějaké jednání. Parkovací dům se mi líbí. Je to moderní záležitost, která jistě ve světě už mnohde funguje.

S autem jsem problémy neměl, zaparkoval jsem poměrně rychle a auto mi vyjelo za tři minuty. Pomoc obsluhy jsem ale potřeboval. Nevěděl jsem, kam mám při vyparkování pro auto jít," řekl ředitel kočovného Divadla M Milan Petrovský.

Služby parkovacího domu si v sobotu pochvaloval na místě i slánský učitel tělocviku na základní škole Miroslav Volf, který má auto chráněné pod střechou už celý měsíc.

„Permanentka byla zvýhodněná. Dvě stě korun na měsíc. Je ideální cena a v zimě mám o auto postaráno. Nikde jinde bych tak levně nezaparkoval," uzavřel učitel.