Řidiči tak budou mít možnost volby a navíc nebudou nuceni kvůli pár minutám platit fixní a zbytečně vysokou částku jako například na parkovišti u Grandu. Zaplatit si mohou stání prakticky již od jedné koruny.

Parkomaty, které by Slaný chtělo ve městě zavést po vzoru nedaleké Dobříše, mají podle starosty Ivo Rubíka přelomový design, obsah a funkci. Poněvadž je každý parkomat napájen vlastní baterií, nebude zapotřebí rozkopávat ulice. Přístroj svým vzhledem ani nezohyzdí historické jádro města.

Sloupků s parkovacími hodinami by se měli Slaňáci dočkat co nevidět v ulicích Štechově, Lázeňské a Soukenické. „Nabídka firmy je přelomová tím, že se jedná o velmi jednoduchý mechanismus. Po vhození finančního obnosu se pouze přemění kotouček z červené barvy na zelenou. Když doba vyprší, kotouček se opět změní na červenou, což je na první pohled dobře patrné jak pro strážníky, tak ostatní.

Pokud řidič se svým vozem limit nevyčerpá, zůstává tento bonus jeho následovníkovi,“ uvedl slánský starosta Ivo Rubík, jenž doplnil, že vedení města počítá s rozšířením systému i do dalších oblastí.

Podle dodavatele jsou popsané přístroje vhodné jako doplňková služba k centrálním parkovacím automatům na lístky. Kanadský systém zajistí pořádek například v místech podélného stání pro několik málo aut u chodníků tak, jak to potřebují právě ve Slaném.

Výhoda je prý zejména v tom, že řidiči mají nulovou docházkovou vzdálenost. „Parkomaty, které bychom měli umístit ve Slaném, budou opatřeny dvěma rameny, jež poslouží najednou dvěma vozidlům. Prakticky již od koruny si můžete předplatit navolený čas,“ vysvětlil výkonný ředitel dodavatelské firmy Jan Wipplinger.

Společnost, která dodá zařízení zdarma, se kromě servisu přístrojů bude následně podílet na inkasování zisku. Což může být i 40 procent, jako například v Dobříši.

Zejména pro podnikatele je důležitá informace, že parkomat uživateli neposkytne daňový doklad. I na to je ale pamatováno. V případě potřeby je nutné vyrozumět provozovatele prostřednictvím bezplatné linky, která je umístěna na přístroji.