Slaný/ I přestože se Slaňáci letos v zimě konečně dočkali unikátní parkovací plochy v největším sídlišti Na Dolíkách, která je k dispozici desítkám vozidel, zatíženému centru města ani toto velkokapacitní parkoviště bohužel neuleví. Dokladem toho je trvale obležené takzvané hliněné parkoviště proti Městskému centru Grand na rohu Třebízského a Palackého ulic ve Slaném. Svým vzhledem jádro města nekrášlí.

Vedení radnice si touto záležitostí láme hlavu již řadu let a společně s vlastníkem plochy nyní vymýšlí optimální řešení, jak by mohla být proluka v zástavbě zvelebena, nový prostor posloužil svému účelu a zároveň se stal příjemným prvkem při vjezdu návštěvníků do města.
Návrhů pro využití prostoru padlo v minulosti několik. Jedním z nich bylo ještě v závěru osmdesátých let minulého století vybudování obchodního domu Prior.

Tyto návrhy již naštěstí upadly v zapomnění a nejnovější vizí slaňáků je vystavět v místech parkovací dům, jenž by navíc posloužil i jako prostor pro komerční využití.

Myšlenka postavit v místě parkoviště třetího tisíciletí je úplnou novinkou, která by mohla být dokonce uskutečněna v dohledné době.
„Nerad bych předbíhal událostem. Vše je zatím ve fázi návrhu. Jednal jsem s firmou, která by se měla stát dodavatelem technických parametrů pro vznik parkoviště v centru města,“ řekl místostarosta Slaného Jaroslav Hložek. Podle jeho slov je potřeba v první fázi zvládnout přípravu velice náročného projektu, na jehož základě by mohl vyrůst parkovací dům až pro dvě stovky vozidel. Současná hliněná plocha poskytuje stání nyní zhruba polovině aut.

Kvůli tomu, že náročná výstavba parkovacího domu nejméně o čtyřech podlažích je investicí za mnoho milionů korun, přičemž jedno parkovací stání vychází v hrubém odhadu na 500 tisíc korun, bude muset město Slaný pro svůj záměr získat finance i odjinud.

„V každém případě budeme žádat o peníze z unijních fondů. Pokud vše dobře půjde, návrh bude kompletně odsouhlasen a projekty vyhotoveny, je reálná naděje, že by mohl v místě vzniknout zmíněný dům již v roce 2010,“ sdělil místostarosta Hložek. Tomuto záměru velice fandí i obyvatelé čtvrti, kteří by rádi uvítali pohled do příjemnějšího koutu než dosud.

„To, co si na radnici vymysleli, je určitě lepší, než parkoviště na hlíně, které tam je. Když tu bývaly obchody, vypadalo to kdysi lépe. Je mi jasné, že řidiči potřebují parkovat, ale kdyby to bylo pouze na mém rozhodnutí, určitě bych v tom místě uvítala výsadbu zeleně,“ svěřila se sev svým názorem Jana Petriláková ze Třebízského ulice ve Slaném.