Kvůli přetrvávajícím problémům se špatně zaparkovanými vozidly v ulici Václava Rabase v centru Kladna tu tento týden bylo změněno parkování po levé straně z vodorovného na podélné.

Situace vyvrcholila před dvěma týdny, kdy vozidla zablokovala průjezd svozovému vozu MPS, který nemohl projet dále ulicí ani se vrátit zpět. Následovalo hromadné upozorňování řidičů strážníky, že po pravé straně vozovky se kvůli zákazové značce parkovat nesmí vůbec, a samozřejmě i stížnosti lidí na situaci s parkováním v lokalitě.

Strážníci poukazovali na nebezpečí, které by v souvislosti se špatným parkováním mohlo nastat například při požáru nebo nutnosti příjezdu záchranné služby. Netrvalo dlouho a chmurné předtuchy se naplnily.

„Z ulice Václava Rabase nám před půl šestou večer bylo oznámeno, že zhruba v její polovině hoří kontejner a hasiči mají potíže s dojezdem k místu zásahu. Hlídka městské policie tam zjistila dva jejich vozy, ty se ale bohužel nemohly k požáru dostat kvůli vozidlům zaparkovaným po pravé straně komunikace,“ uvedla mluvčí kladenské městské policie Jiřina Forejtová.

Hasiči proto museli volit jiné řešení a vozy převezli do souběžné ulice L. Janáčka. Hadice museli táhnout přes celou plochu zeleně až k ohni. Ten se naštěstí podařilo zlikvidovat, ale kontejner byl zcela zničen.

Tentokrát se tedy jednalo pouze o odpadní nádobu, ale hasiči i strážníci varují, že kdyby hořel byt, každou minutou zdržení by jeho majitelé mohli přijít o tisíce korun nebo, v nejhorším případě, by to vážně mohlo ohrozit lidské životy.

„V případě, kdy se k požáru nemůžeme dostat, musí velitel zásahu volit jiné místo, odkud je možné hasit. Každá taková komplikace ale naši práci zpomaluje už jen tím, že hadice musíme táhnout z větší vzdálenosti,“ řekla mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková.

„Tady se jednalo o požár, k němuž jsme povolali ještě menší vozidlo a ani to nepomohlo. Muselo se zvolit jiné stanoviště. Naštěstí se jednalo o ulici, která je stanici poměrně blízko. Hořel jen kontejner, takže zdržení bylo pouze několik minut, ale s bytem by to mohlo být mnohem horší,“ doplnila Kostková.

Magistrát města Kladna proto učinil okamžité opatření. „Změna dopravního značení se uskuteční v tomto týdnu a to tím způsobem, že bude v této obousměrné komunikaci umožněno podélné parkování v obou směrech. Město se tak snaží umožnit průjezd vozidlům hasičů, policie a záchranné služby v případě nouze a zároveň zajistit i parkování pro obyvatele lokality,“ uvedl mluvčí magistrátu Libor Kasík.