Od 25. do 31. března si lidé nemohli zařídit nové cestovní doklady. Důvodem byly technologické úpravy, které se v tomto období uskutečnily v kladenském Centru správních agend na náměstí Svobody.

Od prvního dubna totiž úřady vydávají zbrusu nové pasy. Jejich součástí je kromě naskenovaného obličeje i otisk prstu a elektronický podpis. Novinky, jež jsou povinnou součástí nově vydávaných pasů, Evropská unie schválila v roce 2004.

,,Změnilo se toho poměrně hodně. Pracovnice nyní vyřizují jednu žádost přibližně dvacet minut. Dříve to trvalo jen deset minut,“ informovala vedoucí kladenského oddělení občanských průkazů a cestovních dokladů Helena Vorlová.

Chcete při vyřízení žádosti o pas strávit na magistrátu co nejméně času? Důležité je mít především čisté ruce. Nejprve vás na úřadu vyfotí a následně sejmou otisk ukazováčku pravé ruky, poté levé. Pokud nebude dostatečně kvalitní, přijdou na řadu palec, pak prostředníček a jako poslední prsteníček. Pak žadatel vyplní elektronický podpis. Zhruba takhle celý proces vypadá.

,,Občas dochází k problémům zejména u snímání otisků. Ne každý má znaky dobře čitelné,“ poznamenala Helena Vorlová, která dodala, že se zdejší zaměstnanci nejvíce obávali spolupráce s dětmi. ,,To se ale nepotvrdilo. Poslouchají nás opravdu výborně,“ vysvětlila s úsměvem Helena Vorlová. Pasy s otisky prstů totiž dostávají i děti starší šesti let. Na rozdíl od pasů pro dospělé, které mají platit deset let, je jejich platnost poloviční – tedy pětiletá.

K vyřízení cestovních ale i ostatních dokladů se nově mohou občané kladenského správního obvodu objednávat on-line. Banner s odkazem na rezervaci prostřednictvím internetu lidé naleznou na webu města. ,,Bohužel už se nám stalo, že na rezervované místo zákazníci nepřišli,“ informovala vedoucí oddělení cestovních dokladů.

,,Počítáme s tím, že až bude víc zájemců, přibude i rezervací,“ uvedla vedoucí správního odboru magistrátu Taťjána Kostková.

Pasy vydané od září 2006, i ty starší, samozřejmě platí i nadále. Postupně však zřejmě bude přibývat zemí, které budou vyžadovat novější verzi. V současné době by mohli mít cestovatelé problémy především v USA nebo Kanadě. Poplatky u nového typu pasů zůstaly stejné jako dosud - 600 korun za vydání, u dětí se platí 100 korun. Přičemž si na nový cestovní doklad počkáte maximálně třicet dní.