Kladno je letošní pátou zastávkou Legiovlaku připomínající sté výročí boje československých legií za samostatný stát. Na Kladensku však Legiovlak není poprvé. Na konci loňského roku navštívil stanici Stochov, kde si jej prohlédl prezident Miloš Zeman.

Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a lidem co nejblíže přiblížily podrobnosti ze života a boje našich vojáků. Soupravy vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu.

Vagonů je dvanáct

„Návštěvníci si budou moci na vlastní oči prohlédnout například ubytovací vagon legionářů, takzvanou Těplušku, štábní, zdravotní, krejčovský nebo poštovní vagon, ale i další vozy s různými předměty," uvedl jeden z členů legionářské výpravy vlaku Tomáš Gall.

„V letošním roce je do soupravy zařazen navíc i vagon, který představuje kinosál Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém promítáme dobové dokumenty a filmy. Máme dokonce i originální promítačku, která k těmto účelům sloužila našim legionářům. Tu mohou návštěvníci samozřejmě v expozici vidět jen staticky," říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Z Kladna zamíří do Ústí nad Labem

Legiovlak je projektem Československé obce legionářské. Zrekonstruované historické vozy mají přiblížit podobu vlaků, které používaly na Transsibiřské magistrále československé legie jako pojízdná kasárna v letech 1918 až 1920.

Vlak křižuje od května loňského roku celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Krátce zavítal také na Slovensko. Cílem jeho výpravy je obnovovat povědomí veřejnosti a především mládeže o československých legiích a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu.

Z Kladna souprava zamíří do Ústí nad Labem.

V pátečním tištěném vydání Kladenského deníku najdete popis jednotlivých vagonů Legiovlaku.