Jitka tak zůstává na veškerou péči o domácnost sama a výjezdy za maminkou ji pochopitelně zmáhají. Přesto by ráda, kdyby maminka mohla zůstat ve svém domku co nejdéle a nemusela odejít do pečovatelského zařízení. Jitka patří sice k ženám, které se hned tak nevzdávají, přesto už nejednou pocítila, že ji síly opouštějí a sama potřebovala pomoc.

„Myslela jsem, že se zblázním, zhroutím, že mi praskne hlava. Kamarádka mi proto poradila, že bych měla navštívit odborníky a prostě se třeba jen vypovídat a nechat si poradit, jak vše zvládnout. Díky ní jsem se dozvěděla, že v Kladně existuje spolek Šance, kde mi zdarma dokážou pomoct. Nezmohla jsem se na odpor a zašla tam. Dnes jsem za to ráda,“ popisuje svoji anabázi paní Jitka. Díky tomu, že dokázala požádat o pomoc a podporu včas, může být své mamince i dětem i nadále oporou a ne sama skončit v péči. A rozhodně není sama, podobných případů řeší v poradně desítky.

Pomoc v nouzi

„Lidí takzvaně neformálně pečujících je řada, protože zejména seniorů přibývá a jsou čím dál starší. A nezřídka o své staré rodiče pečují i děti, které jsou již samy v důchodovém věku a jsou to převážně ženy. Není ostudou, pokud zjistíte, že nejste schopni péči svého blízkého sami zvládnout, a řeknete si o pomoc. Poradenství, které poskytujeme, je komplexní a záleží na tom, co člověk potřebuje,“ říká Zuzana Jentschke Stőcklová, sociální pracovnice spolku Šance, který už rok sídlí v Kladně na náměstí Svobody v patře nárožního Dělnického domu. Celkově působí tento resocializační institut ve městě čtyřiadvacet let.

Zuzana Jentschke Stőcklová potvrzuje, že úkolů pečujících lidí je více než dost. „Mnozí pochopitelně nevědí, jak si v péči o blízkou osobu vyhovět, zvláště když nová situace nastane ze dne na den. U nás dostanou potřebné rady. Co se týká například psychologického poradenství, máme tým odborníků, kteří umí pomoci. Z praxe je zřejmé, že někdy stačí, když vyčerpaný pečující člověk přijde a jednoduše se jen vypovídá a uleví se mu," dodává.

Protože o blízké osoby, ať už seniory, lidi po mozkové příhodě, autonehodě, pečují ve velké míře rodinní příslušníci, kteří ale nemají žádnou zdravotnickou průpravu, dostane se jim i cenných rad, jako je nácvik polohování a podobně. Orientovat se v žádostech o sociální dávky a vyplnit v nové situaci správný formulář není také právě jednoduché. I od toho jsou zde odborníci.

Odlehčovací služba

„Klienty také seznamujeme s možností kombinace jejich péče s péčí profesionálů, využití regionální pečovatelské služby, osobní asistence a dalšími. Mnozí ani netuší, že existuje v Kladně takzvaná odlehčovací služba, kam je možné člověka umístit. Službu mohou využívat pečující osoby, pokud je samotné například čeká lékařský zákrok nebo si třeba jen chtějí odpočinout a odjet na dovolenou,“ připomíná sociální pracovnice.

Díky tomu, že v Šanci velmi úzce spolupracují s domovy seniorů, jako je například ten v Kladně či Novém Strašecí, je možné dočasně umístit potřebné osoby právě tam. Možností pečujících nejen v Kladně, ale i širokém okolí, je řada. Důležité je pamatovat i na to, že zdravotní stav jakéhokoli nemocného patrně nezůstane navždy stejný a v případě Alzheimerovy choroby může být domácí péče již déle nezvladatelná a je třeba pomýšlet i na chvíli, kdy bude potřeba umístit takového člověka do některého ze zařízení. Žádost je však potřeba zajistit s velkým předstihem, neboť čekací lhůty jsou velmi dlouhé a zařízení se speciálním režimem je na Kladensku jen minimum.

Problémoví dospělí

V neposlední řadě spolek Šance pracuje také se stárnoucími rodiči problémových dospělých, kteří trpí závislostí na drogách či alkoholu nebo třeba gamblingem. „Seznamujeme je s možnostmi léčby pro jejich závislé rodinné příslušníky. Podporujeme je v nelehkém kroku přestat přebírat za své dospělé děti odpovědnost a zbavit se pocitů viny,“ dodává Zuzana Jentschke Stőcklová.

Kromě poradny pro pečující klienty přibyla od května letošního roku i služba pro seniory a osamělé osoby. Lidé z Kladna a okolí se mohou zdarma účastnit společných aktivity v rámci takzvaného Putovního komunitního centra, cvičení pro seniory, kulturních akcí, výletů, diskusí s lékaři, odborníky na různé typy sociálních dávek a podobně.

S velkým ohlasem se také setkala například v minulých dnech přednáška o energiích. "V listopadu uspořádáme dvě veřejné besedy pro seniory, ale například i pro invalidní důchodce na téma Změny v důchodech od ledna 2023. V Kladně v pondělí 21. listopadu v 10 hodin v Dělnickém domě na naší adrese náměstí Svobody 1460, vystoupí v rámci besedy ředitel Okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) Kladno Libor Jarošík," připomněla sociální pracovnice.

A besedovat se bude i v Novém Strašecí ve středu 7. prosince v Domově pro seniory v Křivoklátské ulici, kde s klienty pohovoří Václav Pícl, ředitel OSSZ Rakovník a Miluše Boušková, vedoucí Oddělení důchodového pojištění OSSZ Rakovník. Pracoviště spolku Šance zde zájemci najdou v Havlíčkově ulici.