Podle pediatrů přitom právě tato částka chybí v rozpočtu zajišťujícím chod ordinací. I když se vybrané částky lišily, lékaři se shodují v tom, že peníze prý sloužily zejména při zajišťování ambulantního vyšetřování na drahých přístrojích. Oficiální kompenzace se zatím nedočkali.

„Většinou nám zisk z poplatků neudělal více než 1500 korun za měsíc, ale záleželo to na počtu pacientů. V zásadě jsme peníze používali na obnovu a provoz přístrojů sloužících k ambulantnímu vyšetřování, jako je například CRP přístroj,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dorost ze Slaného Jana Opatová.

„Přišli jsme o peníze, které šly na obnovu střediska. Nekupovali jsme si za ně žádná auta nebo jiné vymoženosti jak si možná někdo myslí. Navíc to byly příjmy jako každé jiné a stejně tak jsme je museli i zdanit,“ řekla další pediatrička Blažena Hubková z Kladna.

Její příjmy z poplatků přitom podle odhadu měsíčně činily asi šest tisíc. „Vzhledem k tomu, že mám poměrně slušně přístrojově vybavenou ordinaci, za vybraně peníze jsme kupovali například papírky na moč do tohoto zařízení, zkumavky nebo jiné potřeby k vyšetřování. Navíc jsme díky poplatkům mohli ordinaci rekonstruovat,“ sdělila Hubková.

„Pokud chceme dodržovat nějaké standardy a také docílit toho, že se u nás děti budou cítit příjemně, je nutné ordinaci udržovat v dobrém stavu. Snažíme se proto dělat maximum, a tak jsme například v v loňském roce koupili koberce speciálně určené pro zdravotnická zařízení, což není nijak levná záležitost. Letos máme v plánu vyměnit okna,“ řekla pediatrička.

I když už rodiče za své ratolesti u lékaře platit nemusí, pediatrička se prý již mnohokrát setkala s tím, že rodiče zaplatit chtěli. „Mám řadu pacientů, kteří platí například i v nemocnici na pohotovosti, protože se nechtějí dostat do rozporu se zákonem. Podle mého osobního názoru je celé tohle odpouštění jen populismus, jenž nás zadluží na několik generací dopředu. Navíc všude jinde je naprosto běžné že se u lékaře platí, dokonce 50 euro za dítě,“ dodala Blažen Hubková.