Statisíce korun na obnovu ordinací chybí pediatrům z Kladenska. Důvodem jsou chybějící příjmy z regulačních poplatků, jejichž vybírání u praktických lékařů pro děti bylo plošně zrušeno v dubnu letošního roku.

Pediatrům přitom nejvíc vadí fakt, že ztráta jim dosud nijak kompenzována nebyla a v nejbližší době ani nebude. Přitom u jiných lékařů, mezi nimiž jsou i praktici pro dospělé, se poplatky stále platí.

„Žádnou kompenzaci jsme nedostali a vzhledem k politické situaci tuším, že se asi ani nedočkáme. Myslím, že to není spravedlivé, buď by se mělo platit všude, nebo nikde,“ uvedl praktický lékař ošetřující děti v Unhošti a Stochově Martin Preiss.

Ten podle svých slov měsíčně vybíral mezi pěti až sedmi tisíci korun před zdaněním. „V té době jsem se nesetkal žádnými problémy. Naopak, ještě stále mi někteří lidé nabízejí, že by poplatek uhradili, ale odpovídám, že zákon mi to neumožňuje. Sice jsem ordinaci ze svých prostředků nedávno modernizoval, ale například na CRP přístroj už jsem neměl peníze,“ popsal Preiss.

Podobně je na tom i praktická lékařka pro děti a dorost Stanislava Šepsová z Velvar. „Měsíčně jsem vybrala kolem deseti tisíc korun. Zamýšlela jsem, že bych do ordinace pořídila například ultrazvuk nebo přístroj na EKG, na který bych si za rok byla schopna ušetřit. Teď to ale zhaslo, a protože už nejsem nejmladší, nechci si brát úvěr, aby po mě dětem nezůstaly jen dluhy.“

„S nějakými komplikacemi jsem se při vybírání poplatku setkala, ale na to, že zdejší lidé nejsou nijak bohatí, to nebylo tak zlé. Když došlo k rozporu, řekla jsem jim, že poplatky jsem si nevymyslela a odkazovala je na ministerstvo zdravotnictví. Skutečně neplatily jen některé sociálně slabší rodiny, jež přinesly potvrzení, že jejich příjmy nedosahují ani životního minima.“