Hlavním účelem nové právní normy je umožnit veřejnosti sledovat, zda politici a úředníci ve svých funkcích náhle nezbohatli a zda svých funkcí nezneužívají k prosazování zájmů některých z firem, v nichž jsou členy statutárních orgánů. Zmíněná oznámení jsou politici a úředníci povinni podávat každý rok a také při skončení funkce či přechodu na jinou.

„Majetková oznámení si lidé mohou po vyplnění příslušného formuláře bezplatně prohlédnout v úředních hodinách v mé kanceláři. Využít je možné také elektronickou podatelnu,“ řekl Deníku tajemník kladenského magistrátu Zdeněk Slepička. V největším středočeském městě oznámení kromě něj podalo devět členů rady, jeden uvolněný člen zastupitelstva a vedoucí oddělení a odborů. „Všichni termín dodrželi. V případě, že by oznámení nepodali včas, by jim hrozilo správní řízení a až padesát tisíc korun pokuty,“ dodal tajemník.

Jedním z politiků, kteří museli zveřejnit své majetkové poměry, je primátor Kladna Dan Jiránek. Osobně s tím prý žádnou potíž neměl, o svém majetku informoval veřejnost prostřednictvím médií už před posledními komunálními volbami. „Spíše se vyskytly technické problémy. Mám půjčku, kdy mám možnost ji vždy v pololetí celou splatit, respektive se mi v souvislosti s výší splátky mění úroky, banka mi není schopna sdělit kolik na nich vlastně dlužím. Kvůli hypotéce jsem také povinen zapsat rozestavěný dům, ale není tam zcela jasné, co je nabývací titul u rozestavěné nemovitosti,“ poznamenal primátor.

Podobně jako v Kladně je možné do majetkových oznámení nahlížet také v kanceláři tajemníka slánského městského úřadu Petra Kolačkovského. Pravděpodobně vzhledem k tomu, že veřejnost nemá o této možnosti dostatek informací, dosud nikdo zájem neprojevil. „Také u nás všichni podali oznámení včas. Někteří sice remcali, ale je to zákon. Není to dvakrát příjemné zveřejňovat svůj majetek. Chápu to u volených politiků a manažerských funkcích ve veřejné správě, méně už u vedoucích odborů. Někdy je to až moc tvrdé, zejména při představě, že ze zákona nakonec vypadli třeba soudci a státní zástupci,“ vyjádřil se Kolačkovský.

„V naší obci jsme samí neuvolnění zastupitelé, takže si na devětadevadesát procent myslím, že se nás majetková oznámení netýkají,“ uvedl například starosta Lidic Josef Mareš.

„Na městském úřadě jsou k dispozici k nahlédnutí majetková přiznání radních a ředitelů základní a mateřské školy. Nikdo se na ně zatím podívat nepřišel,“ prohlásil starosta Libušína Vladimír Eichler. „Osobně nemám žádný problém svůj majetek zveřejnit, nejsem žádný velkopodnikatel a za nic se nestydím,“ doplnil.