Jsou to Perseidy, které bývají aktivní vdobě od poloviny července do konce srpna. Patří do trojice nejsilnějších pravidelných meteorických rojů opakujících se každý rok.

Další ztrojice nejznámějších létavic jsou na podzim kolem poloviny listopadu Leonidy ze souhvězdí Lva. Jedná se o prachová vlákna, které ve své dráze zanechala Tempel-Tuttleova kometa.

Nejméně známé jsou koncem prosince Geminidy. Jejich zdrojem není kometa, ale planetka Phaeton. Pravděpodobně se kdysi srazila sjiným nebeským tělesem. Tím se vytvořil pás částic táhnoucí se za ní jako u komet. Podle odborníků se vyskytuje během roku okolo dvaceti různě silných meteorických rojů.

„Přiblíží-li se kometa do určité blízkosti ke Slunci, stoupne podstatně teplota jejího jádra a účinkem záření a gravitační síly nastává rozpad komety na několik částí. Úlomky jádra – meteory, sledují pak dráhu komety. Časem se shluk meteorů roztáhne po celé délce dráhy komety a prochází-li Země vblízkosti takovéhoto meteorického roje, můžeme pak létavice pozorovat každý rok. Radiant roje – místo odkud meteory vlivem perspektivy jakoby vylétávají zoblohy a jsou nejaktivnější vpolovině srpna, jsou známé létavice Perseidy ze souhvězdí Persea. Letošní maximum činnosti roje pohybujícím se po dráze Swift-Tuttle komety objevené roku 1862, nastane před půlnocí z12. na 13. srpna s předpokládanou frekvencí do 100 meteoritů za hodinu“, uvedl vedoucí slánské městské hvězdárny Jaroslav Trnka.

Pro zájemce kteří chtějí nejen vidět padat hvězdy, ale současně se dozvědět mnoho zajímavého o vesmíru, například že vsrpnu nastávají nejlepší pozorovací podmínky (11. - 14. srpna od 21:00 hodin) Jupitera - největší planety ve sluneční soustavě, pozorovatelnost Marsu se prodlužuje, 6. srpna dojde kpolostínovému zatmění Měsíce, je otevřena slánská městská hvězdárna ve dnech úterý až pátek od 21.00 do 22.30 hodin.

Sdalšími informacemi o činnosti a nabídkou akcí městské hvězdárny je možné se seznámit na www.volny.cz /hvězdárna/, či telefonním čísle 312 525730. Od 18. do 28. srpna je hvězdárna pro veřejnost uzavřena.

Hana Tichá