Kvůli tomu, že majitelé dvou stafordských teriérů dostatečně nezajistili oplocení svého domu, došlo málem k tragédii. Rozběsněná zvířata doslova vyrvala oplocení z podezdívky a vrhla se na kolemjdoucího německého ovčáka, jenž byl na procházce se svým pánem.

„Jeden ze stafordů se zakousl ovčákovi za krk zezadu a druhý do ucha. Majitel napadeného psa se pokusil zápas přerušit alespoň klackem a rozvášněnou dvojici od sebe roztrhnout. Podle očitých svědků pomohlo až zchlazení kbelíkem vody. „Psi se sice pustili, ale naštvaný staford se vrhnul ještě i na přítomného Vladimíra Kubáta, který se naštěstí zvířeti ubránil klackem, který měl stále v ruce. Po našem příjezdu se agresivního zvířete ujal policejní psovod a pes byl odvezen do útulku na Bouchalce,“ uvedl kolečský strážník Michal Schedivý.

Vzhledem k tomu, že vzápětí po incidentu utekl druhý pes do domu a majitelé nebyli k zastižení, nebylo možné nastalou situaci řešit.

„Zraněného psa odvezl jeho majitel okamžitě na vyšetření ke slánskému veterináři. Naštěstí to přežil. V každém případě chci, aby záležitost byla prošetřena jako trestný čin obecného ohrožení. Kdyby se psi vrhli na nějaké dítě vedle před školou, nechci to ani domyslet,“ uvedl starosta Kolče Radek Moulis.

Kvůli tomu, že se sousedé majitelů psů domnívají, že o ně trvale není dobře postaráno, mají nyní strach, že nebezpečná situace se může brzy opakovat. Na otázku kolečských strážníků, kolik vlastně těchto bojových zvířat mladý pár doma chová, bylo zodpovězeno, že tři až čtyři.
„Pana Kirliho s paní Vrbovou jsem kolik dní doma nezastihl. Dokonce jsem přesvědčen o tom, že jejich pes se pohyboval na dvoře bez jídla a pití. Uvidíme, zda se situace změní,“ doplnil starosta Kolče.

Přestože Markéta Vrbová se svým druhem mužům zákona i Kladenskému deníku slíbili, že celou záležitost dají do pořádku, poškozeného odškodní a psí výběh lépe zabezpečí, v lidech ze sousedství obavy přetrvávají.
„Určitě ten barák budu brát obloukem. Ti lidé se mi nelíbí, dokonce se mi několikrát zdáli omámení nějakou látkou. Je to nepříjemné takové sousedství,“ řekla žena z obce.

Podobně se vyjádřili i další dotázaní, kteří se obávají o svoji bezpečnost.

„Stále to vidíme v televizi, že psi někoho potrhali. Jestli ti dva mladí lidé nejsou úplně zodpovědní, kam až to může dojít. Ať má každý třeba pět psů, ale musejí mít výcvik, tohle není možné,“ uvedl Miroslav Fingerhut z Kolče.

Na základě tohoto incidentu chce starosta obce vnést podporu bezpečnosti svých občanů i do tamní vyhlášky.

„Na vsi je sice zvykem, že psi pobíhají volně, ale už to nemůžeme dále tolerovat. Nově tedy bude povinností, že v centru obce budou muset být všichni psi bez výjimky vedeni na vodítku a volnost mohou dostat pouze v polích a lesích za vesnicí,“ uzavřel starosta. obce Koleč Radek Moulis.

Kateřina Husárová