Podle Petra Haška volební výsledek vytvořil na Kladně těžkou povolební situaci. Defakto kandidáti z uskupení Kladeňáci po skončení voleb nespali. Argumenty si umisťovali na pomyslné váhy, až se nakonec rozhodli přistoupit k řešení, kterým je koalice i SPD Tomia Okamury.

"Zvítězilo hnutí Volba pro Kladno, které prosazuje přesně opak našich priorit. Striktně jedinou možností, jak splnit to, co jsme našim voličům slíbili, bylo vytvoření povolební koalice s ODS, ANO a SPD. Ačkoliv pro nás byla tato koalice dříve nepředstavitelná, společným jednáním jsme došli k zásadní programové shodě ve většině priorit. V tu chvíli jsme byli postaveni před těžkou volbu, jestli necháme dále vládnout městu dosavadní vedení a necháme ho dotáhnout do konce všechny projekty, kvůli jejichž zastavení jsme dostali překvapivě silný mandát nejenom my, ale například i ODS, nebo vstoupíme do koalice, jejíž nejmenší, avšak rozhodující, součástí je i SPD. Rozhodli jsme se pro splnění našeho programu a podpořili jsme vznik této koalice. Jsem si vědom, že uzavření spolupráce s SPD, byť na komunální úrovni a navíc v této velmi specifické situaci, je jednání, které vedení TOP 09 může považovat a také považuje za vybočení ze směru, kterým tato strana jde. Po domluvě s vedením TOP 09 ukončím svoje členství ve straně a nadále budu pokračovat v plnění volebního programu jako člen koalice Kladeňáci," nechal se slyšet Petr Hašek.

Situací kolem koaliční dohody se podle informací Kladenského deníku zabývala i středočeská ODS a i vedení strany. Ani zde nepanuje nadšení ze spolupráce s SPD.

"Za důležité pokládám vyjádření kladenských kolegů, že zvolili mezi tím přihlížet koalici Volba pro Kladno a KSČM, nebo se pokusit o širokou koalici se zástupci STAN, TOP 09, Pirátů, ANO a SPD, a zabránit tomu. Volili menší zlo," napsal Kladenskému deníku Martin Kupka, místopředseda ODS.