Pro návštěvníky byl připraven doprovodný program i občerstvení. Na úvod vystoupil dětský pěvecký sbor DUHA pod vedením Anny Holeyšovské, vedoucí kroužku mladých kaktusářů ze Základní školy v Buštěhradu.

Poté přivítal účastníky vernisáže ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl a několik vřelých slov o kaktusech i sukulentech pronesla Anna Holeyšovská. Následovalo samotné zahájení výstavy.

O své lásce ke kaktusům a sukulentům, jejich pěstování i několik zajímavostí o sobě řekl Kladenskému deníku jednasedmdesátiletý předseda Spolku kladenských kaktusářů Václav Stehlík.

Jak jste se dostal k pěstování kaktusů?
Kaktusy i sukulenty pěstuji už padesát let a dostal jsem se k tomu úplnou náhodou. U jednoho pána v Kladně jsem viděl jako mladý kluk ve skleníku několik zajímavých kousků. A protože se mi kaktusy moc líbily, jeden mi věnoval. Tím to všechno začalo.

Kolik kaktusů jste už vypěstoval? A kolik jich máte doma?
To se nedá spočítat na kusy, ale spíš na čtvereční metry. Kaktusům jsem zkrátka propadl. Je to má vášeň i radost.

Na jaký kousek jste ve své sbírce nejvíce pyšný?
Na všechny, ale doma mám jeden původní kaktus už padesát let, takzvaného Gruzona. Má sedmdesát kilogramů, ale v podstatě je to ještě junior. Kvete až v padesáti letech věku, kterých dovršil nyní, takže se mám na co těšit.

Je péče o kaktusy náročná?
Kaktusy i sukulenty zpravidla na péči náročné nejsou. Jednou za čtrnáct dní je potřeba je zalít. Jinak nic. Prospívá jim samozřejmě slunné místo, jelikož se jedná o rostliny původem z Ameriky. Jsou takové, které vydrží minus čtyřicet stupňů Celsia, ale jsou i ty, které nevydrží ani plus deset stupňů. Je potřeba alespoň trochu jejich pěstování rozumět nebo se to naučit.

Kde všude kaktusy Spolek kladenských kaktusářů vystavuje?
Kromě výstavní síně v Památníku Lidice spolupracujeme také s volnočasovým střediskem Labyrint v Kladně, kde vystavujeme kaktusy při příležitosti Dne země. Pak také společně se Základní školou Buštěhrad ještě pořádáme výstavu v Domě techniky v Kladně.

Kdy se mohou příznivci kaktusů přijít podívat právě do Kladna?
V Domě techniky se bude výstava kaktusů a sukulentů konat od 8. června. Potrvá celý týden a její součástí opět bude bohatý doprovodný program. Příchozí si budou moci tyto krásné a zajímavé rostliny také zakoupit. Budeme rádi, když se nás nadšenců sejde na výstavě co nejvíce.