Všechny muže z Lidic tehdy nacisté postříleli na dvoře Horákova statku. Ženy a děti převezli do koncentračních táborů. Šlo o odvetu za útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a jeho následnou smrt.

Ještě před transportem do lágrů byly lidické ženy i s dětmi odvezeny právě 10. června brzy ráno do tělocvičny kladenského gymnázia, kde děti následně násilím oddělili Němci od matek.

U sochy Lidické matky před kladenským gymnáziem se tak sešli nejen potomci lidických mužů, žen a dětí, ale i další vážené osobnosti veřejného života.

Nechyběl současný kladenský primátor Milan Volf, bývalý primátor Dan Jiránek, stejně tak ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, starostka Lidic Veronika Kellerová, středočeská hejtmanka Petra Pecková a další politici a stejně tak zástupci Československé obce legionářské Kladno.

Nejsilnější a nejsmutnější okamžik

Následovala i malá pieta přímo v prostoru tělocvičny. „Vloni jsme kvůli covid omezení malou pietu nemohli uskutečnit. Paní ředitelka gymnázia nám letos již vstup do tělocvičny umožnila. My, coby potomci lidických žen a lidických dětí, jsme dle tradice položili květiny na místa, kde se matky mnohdy naposledy setkaly se svými dětmi. Z celkového počtu 88 se jich 82 z koncentračních táborů nikdy nevrátilo,“ sdělila starostka Lidic Veronika Kellerová. Malá pieta patří při vzpomínce na Lidice k nejsilnějším a nejsmutnějším okamžikům, shodují její účastníci.

Velká pietní akce za účasti vrcholných státních představitelů a velvyslanců, věnovaná vzpomínce vypálených Lidic se uskuteční v sobotu 12. června od 10 hodin přímo v Lidicích na pietním území. Kvůli covid omezením bude i letos v komornějším duchu a obejde se i bez proslovů.