Už osmašedesát let uplynulo od nejhrůznější události, která se za II. světové války odehrála v Československu. Tehdy, 10. června 1942, několik hodin po půlnoci se zhroutil svět malé vísky Lidice na Kladensku. Osudného dne tu bylo popraveno 173 mužů. Ženy a děti byly převezeny do nynějšího kladenského gymnázia, kde ale následně od sebe byly odtrženy. Ženy pak putovaly do koncentračního tábora a ze 105 dětí se jich pouze 17 vrátilo domů. A právě památku těch, již tuto nesmírnou tragédii nepřežili, přijeli tuto sobotu do Památníku Lidice uctít stovky a možná i tisíce lidí.

Mezi návštěvníky nechyběli již tradičně přední čeští i zahraniční politici, ale především ženy a děti, jež přežily záměr vymazat jméno obce Lidice z map a historie. Při pietní vzpomínce, která se tentokrát konala za velmi horkého počasí, pak všichni položili květinové věnce na společný hrob lidických mužů. Následoval projev předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky, modlitba ředitele knihovny Strahovského kláštera Gejzy Šidlovského a vystoupení předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové.

Lucie Bílá zahájila přehlídku Světlo za Lidice

Jako součást každoroční vzpomínky na vyhlazení obce Lidice se letos již počtvrté konala i Celostátní přehlídka dětských pěveckých sborů Světlo za Lidice. V rámci ní zde v sobotu po skončení pietního aktu vystoupily nejlepší soubory ze všech krajů České republiky a také polský soubor Scholar Minores pro Musica Antiqua.

Přehlídku zahájila svým vystoupením Lucie Bílá za klavírního doprovodu Petra Maláska. Známá česká zpěvačka je zároveň také uměleckou patronkou celé akce a osobní záštitu nad přehlídkou má předseda Senátu České republiky.