"Vždycky když jsem v Lánech, tak mně přijde, že jsem opravdu hrozně blízko odkazu Tomáše Garrigua Masaryka. Jako kdybych se dotýkala demokracie, hodnot, které vyznával, člověčenství, které představoval, a vnímala sílu jeho osobnosti," uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Připomněla, že ve čtvrtek se koná inaugurace nového prezidenta Petra Pavla. Dosud prý pozvání na Hrad odmítala, Pavlovy inaugurace se ale ráda zúčastní. "Ve čtvrtek velmi ráda přijdu na Pražský hrad a budu se těšit na to, že další funkční období bude ve stopách našeho prvního prezidenta," dodala Pecková. Stejně jako další z řečníků, senátor David Smoljak (STAN), připomněla i 20 let od založení lánského muzea. "Jsem velmi rád, že se toto muzeum stalo nejen celonárodním muzeem, ale i významným bodem naší obce," dodal bývalý starosta Lán Karel Sklenička.

Den s T.G.M. v Lánech.
Lánské muzeum ve stylu první republiky. Návštěvníci ochutnali oblíbené pokrmy

Návštěvníci muzea si mohli prohlédnout oživlou expozici - setkali se s dobovými četníky, sokoly či Masarykovým dvojníkem. Největším lákadlem byla ochutnávka Masarykových oblíbených jídel. Podle vedoucí lánské pobočky Muzea T. G. Masaryka Barbory Bednářové Šafránkové bylo na akci připraveno kolem 700 porcí. Největší zájem byl o švestkové knedlíky sypané mákem, v nabídce byla i bramborová polévka, brynzové halušky nebo strapačky s uzeným masem a zelím.

"Abychom to upřesnili, švestkové knedlíky byly jednoznačně nejoblíbenějším Masarykovým jídlem, bramboračka byla jeho velmi oblíbená polévka a halušky spíš patří k jeho dceři Alici Masarykové," řekla Bednářová Šafránková ČTK. Do muzea si dnes podle ní našly cestu stovky lidí a zájem o akci byl určitě větší než v minulých letech. Na ochutnávku jídel a pietní akt odpoledne navázalo ještě otevření výstavy Masarykovi v Americe.

Výročí Masarykova narození připadá na úterý, kdy se v Lánech uskuteční oficiální pietní akt u Masarykova hrobu. Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně a zemřel na lánském zámku 14. září 1937. Masaryk si Lány velmi oblíbil, později se staly místem jeho posledního odpočinku a hrob rodiny Masarykových byl symbolem československé demokracie i v dobách totality.