Zatímco metr výkopu stojí při rekonstrukci vodovodní sítě 52 tisíc korun, u bezvýkopové metody jsou náklady jen 36 tisíc korun. U Hostivice je touto technologií renovováno 400 metrů původního potrubí.

V Kladně sehráli fotbal roboti.
Roboti z lega se utkali ve fotbalu. Kladenští studenti získali v soutěži bronz

Vodovodní potrubí uložené hluboko v zemi slouží svému účelu desítky let a v některých úsecích už je na hranici životnosti. Původní, v průměru metrové roury, zůstávají v zemi. Zevnitř jsou důkladně očištěny a poté opatřeny polyethylenovou vložkou, která je do nich zavedena díky speciální technologii, spočívající v roztažení a následném smrštění materiálu. Jako lubrikant je používán ekologicky nezávadný slunečnicový olej. Dodávky pitné vody spotřebitelům přitom nejsou omezeny.

O sedmdesát tisíc odběratelů více

Vodárny chystají kromě renovace infrastruktury i rozšíření kapacity vodovodních sítí. „V následující dekádě se má připojit až 70 tisíc odběratelů pitné vody,“ potvrdil Josef Živnůstek, ředitel společnosti Vodárny Kladno Mělník (VKM), která aktuálně zásobí pitnou vodou více než čtvrt milionu spotřebitelů.

Nárůst počtu obyvatel na obhospodařovaném území je hlavním důvodem, proč vodárny hledají nové zdroje vody například čerpáním z řek. Dalším aspektem jsou klimatické změny a častá období sucha, kdy je potřeba šetřit zejména cenné podzemní vody v prameništích.

Žáci ze Speciální základní školy „Korálek“ Kladno si k úklidu vybrali lokalitu Dlouhé Boroviny, do které chodí skoro každý den během svých pohybových aktivit.
Žáci z Korálku se zapojili do akce Ukliďme Česko. Změřili se na Dlouhé Boroviny

VKM mají aktuálně zvýšen limit odběru z pražské soustavy až na 115 vteřinových litrů. „Jednáme o tom, že ho ještě navýšíme,“ doplnil Živnůstek. Po modernizaci čerpací stanice Hostouň bude kapacita vodovodního přivaděče až 250 vteřinových litrů.

Navýšení kapacity z Prahy je podle Živnůstka krátkodobým řešením, z dlouhodobého hlediska je proto nutné najít nový vlastní zdroj.

Posílení vodojemu za miliardu korun

Nyní modernizovaný přivaděč na pitnou vodu vede mezi vodojemem Kožova hora u Kladna a pražským vodojemem Kopanina. Zásobování vodou ve středních Čechách má posílit i plánované zvýšení kapacity vodojemu Kopanina. Projektování díla, které má stát kolem miliardy korun, už začalo. Nyní je potřeba najít způsob financování.