„Moc hezká akce. Ani jsem nečekala, že zde bude tak příjemná atmosféra a tolik lidí. Jako malá si pamatuji, že jsme sem chodili na procházky, k plnému rybníku a pramenům, které měly pro nás děti své kouzlo. Myslím si, že nápad obnovit Zámeček k volnočasovým dětským aktivitám je velmi dobrý,“ nechala slyšet jedna z přítomných návštěvnic z blízkého Smečna.

Děti i dospělí z místního dětského domova, rodinní příslušníci, obyvatelé obce a blízkého okolí se setkali na přátelském posezení v parkové zahradě objektu. Přítomní měli také možnost si prohlédnout renovované přízemní prostory budovy, které od podzimu budou sloužit jako školní klub nejen pro klienty dětského domova, ale i pro mládež z Ledců a okolí. V patře se počítá podle finančních možností (žádost o dotaci z Evropských fondů) se čtyřmi startovacími byty pro ty klienty domova, kteří dovrší osmnácti let.

V odpoledním programu nechyběla diskotéka pod širým nebem, ukázka břišních tanců i hip-hopu v podání děvčat a kluků z domova, tombola a bohaté občerstvení. Představili se žongléři z Klamovky a hip-hopová taneční skupina Respect us. V lesíku byla pro zájemce připravena profesionální adrenalinová lanová dráha a na hřišti u školy klub Rozmarýna se soutěžně-rukodílnou činností, za kterou byla pro účastníky přichystána sladká odměna. Na dobrém průběhu akce se podíleli sponzoři, mediální partner Kladenský deník i samotní návštěvníci.

A ještě trochu historie. Osada Šternberk je po několik století součástí obce Ledce. Původně zde stával zámeček, poplužní dvůr a mlýn. Začátkem 19. století zde po prozkoumání pramenů nechali Martinicové zřídit lázně a postupně byly dostavěny další budovy. U pramene byla zbudována výstavná kolonáda. Léčili se tu také velikáni českého národa například Josef Jungmann, Karel Havlíček Borovský, František Palacký nebo Eliška Krásnohorská. Lázně zanikly na konci 19. století a jejich budovy byly využity k jiným účelům - jsou dostupné informace z historie obce.

Hana Tichá