„My nemůžeme nabídnout žádná konkrétní varování, protože sami nevíme, co v té vodě je. Když přijde na vodní plochy, v nichž neprovádíme měření vody, je to na osobním uvážení každého, zda se rozhodne riskovat," prohlásil Luboš Mandík z Krajské hygienické stanice.

Ve vodě tedy mohou být přítomny řasy či nebezpečnější sinice. Ty podle pracovníků středočeské hygienické stanice obsahují látky způsobující alergie, které se projevují vyrážkou či rýmou. Také mohou obsahovat toxiny, jež vyvolávají střevní a žaludeční problémy.

Orientační test na sinice si přitom může udělat každý sám. Podle stránek hygienické stanice stačí naplnit plastovou láhev testovanou vodou a nechat ji stát dvacet minut v klidu na slunci. Pokud se na hladině objeví zelený kroužek a voda jinak zůstane čirá, jedná se o sinice.

V případě, že se vytvoří větší zákal u dna, nebo pokud voda zůstane rovnoměrně zakalená, obsahuje pravděpodobně řasy, které jsou méně závadné.

Mezi jedno z nejoblíbenějších přírodních koupališť v regionu patří Turyňský rybník nebo-li Záplavy. V tropických teplotách u něj tráví dny desítky lidí.

Autor: Tadeáš Burger