Zápach plynu při vstupu do budovy Mateřské školy v Plzeňské ulici v Kladně pokaždé znepokojuje nejen ředitelku a ostatní zaměstnance, ale především i desítky rodičů, kteří sem denně svěřují do péče svoje ratolesti. Přestože revizní technici tvrdí, že rozvody plynového potrubí jsou v pořádku, zatím to nikoho nedokázalo spolehlivě přesvědčit, že jsou lidé mimo ohrožení života.

„Přístroje sice mohou vykazovat hodnoty, ale když cítíme zápach z plynu, příliš se nám tomu nechce věřit. Po tom, co občas vidím v televizi, jak si lidé stěžovali na zápach, technici nic nenaměřili a dům přesto potom vyletěl do povětří, tak se člověk bojí,“ uvedl znepokojený tatínek šestileté Lidušky.

Stejně jako ostatní rodiče uvědomil o problému již v minulosti vedení školy, které ale nenechává nic náhodě.
Ředitelka Anna Caithamlová již tři roky věnuje podezřelému plynovému zápachu zvýšený zájem a bez ohledu na letní prázdniny či jiné sváteční dny pokaždé situaci řeší.

„V roce 2007 jsem obětovala část prázdnin, kdy nám byly vyměněny celé plynové rozvody. Několikrát se zde uskutečnila revize. Naposledy v dubnu. Městská police, která nám tu provádí dohled, mě dokonce o zápachu uvědomila o velikonočních prázdninách. Okamžitě jsem i mezi svátky jela do školky. Jednatel společnosti, která se zabývá opravami plynových rozvodů, Pavel Sojka vždy ochotně přijede. Naměří venku před budovou maximálně 0,01 CH4, což prý není nebezpečné, ale my to zkrátka cítíme dál,“ podotkla ředitelka mateřské školy.

Kvůli přetrvávajícímu nevysvětlitelnému zápachu se do problému vložil i Kladenský deník. Při včerejší dopolední návštěvě byl v některých částech budovy nepříjemný odér skutečně patrný. Na požádání se na místo opětovně dostavil i technik Pavel Sojka, jenž přístrojem naměřil i včera zanedbatelné hodnoty. Na místě ale přislíbil, že se pokusí vyvolat jednání s firmou RWE (plynárenská společnost) a společně se pokusí prověřit stav plynového potrubí, které vede pod vozovkou v těsné blízkosti školky.

„Jsem ráda, že se konečně tato schůzka uskuteční a plynaři se tím začnou zabývat hlouběji. Pokud něco netěsní, mohlo by to být následně ohrožení nejen pro školku, ale i ostatní lidi v sídlišti. Přesto doufám, že se jedná o planý poplach a vše bude opět negativní,“ uzavřela ředitelka Caithamlová.