Neobejde se to samozřejmě bez komplikací. Vykáceno bude kvůli tomu na padesát stromů i keřů, nastane i dočasné omezení v dopravě.

Letos položí zhotovitel potrubí v ulicích Ukrajinská, Obránců míru, Polská, Bulharská, Vitry, Bělehradská, Na Růžovém poli a Wednesbury.

Vzhledem k tomu, že se jedná o akci velkého rozsahu, uskutečnilo se kvůli tomu ve středu večer ve školní jídelně 14. základní školy setkání vedení města Kladna s občany. Jelikož v souvislosti s výměnou plynového potrubí čeká obyvatele lokality od jara nejedno omezení, byla schůzka s občany příležitostí pro dotazy i vysvětlení.

Jak sdělil Jaroslav Štika, zástupce investora, v letošním roce se jedná o zakázku předběžně za 15 milionů korun. „Provedena bude rekonstrukce plynovodu pro panelové domy v sedmi ulicích kročehlavského sídliště. Práce se uskuteční od dubna do září letošního roku,“ řekl Štika.

Konkrétně se jedná o výměnu nízkotlakého plynovodu v sídlišti v Kročehlavech. Letos proběhne první etapa obnovy. Plánovány jsou i následující. „Jak sídliště stárne, je potřeba tyto věci měnit. Přináší to i nevyhnutelné kácení. Snažili jsme se, aby počet kácených stromů byl co nejnižší. Procházeli jsme vše a označovali stromy i keře, které budou muset ustoupit. Bohužel, za dobu, kdy sídliště stojí, lidé nasázeli dřeviny do bezprostřední blízkosti plynovodu anebo přímo na něj,“ upozornil primátor Dan Jiránek s tím, že v okamžiku, kdy se bude dělat výkop, dřeviny by stejně přišly pryč. „Strom, který má čtyřicet nebo padesát let a přijde o polovinu kořenů, nepřežije,“ dodal Jiránek.

Kácet se bude od února až do konce března. Kromě toho musí být obyvatelé kročehlavského sídliště po dobu zavádění nových rozvodů trpěliví. Přijdou na několik dnů o dodávku plynu na vaření. Na omezení se musí lidé připravit i v dopravě, zejména při parkování. „Jelikož budou některé zemní práce probíhat v létě, je potřeba, aby si lidé naplánovali dovolenou tak, aby jejich vozidlo pracím nebránilo,“ doplnil Jiránek.

Pokud se v místě nachází provozovna, kde například připravují pokrmy na plynu, musí počítat s omezením i tam. Vzhledem k tomu, že práce budou prováděny mimo topnou sezonu a domácnosti nejsou na plynu při vytápění závislé. Pro vaření lze využít dočasně například elektrický vařič.