„Přešla přes nás historie. Nesmíme zapomínat, proto náš military klub každoročně už několik let připomíná okamžiky střetnutí německé a Rudé armády v obci, které se odehrály v posledních hodinách osvobození. V poslední den války zaplatilo životem v Brandýsku čtrnáct civilistů," říká předseda military klubu Marek Polčič.

V bývalém areálu brandýských vodáren tak i letos vyrostl vojenský tábor – zázemí pro pozvané kluby a vojáky s technikou. Policie kontrolovala zbraně, náboje a dokonce se dýchalo, jestli vojáci nejsou posilněni alkoholem. Vlastně to bylo takové velké divadlo pod širým nebem. Hemžení vojáků německé i Rudé armády, místní civilisté coby domobrana, a poslední příprava techniky z Příbrami, Plas, Odolene Vody, Dobříše a Sokolova. Kolem stanů stály motorky BMW či Dněpr se sajdkárami osazené zbraněmi, auta Opel, Čapajev, Škoda 420.

„Je to devět let, kdy přišel s nápadem založit Military klub Brandýsek Petr Raška. Dnes je to povinnost zavzpomínat. Já chodil do Svazarmu od deseti let, pak jsem se věnoval dětem ve střelbě. To mi zůstalo dodnes. Vzpomínám, jak jsme čtyři kluci, bojovali mezi domky, až si lidé stěžovali," popisuje Marek Polčič.
Dnes má klub 24 členů. „Chodí do něho už naše děti. Děláme a zajímáme se o Rudou armádu, domobranu a německý wehrmacht, kupujeme uniformy a zúčastňujeme se podobných akcí v Příbrami, Dobříši i jinde," uvedl k rekonstrukci bojů, které byly v Brandýsku k vidění ve čtvrtek večer.

Akci členové military klubu připravují vždy už od ledna. „Velkými tahouny jsou Petr Raška, Mirek Vlk, Ondra Černý a Jindra Linhart," dodal Marek Polčič, který hrál v předvedené scénce německého leutnanta.

Stejně jako před sedmdesáti lety přijížděla od Slaného a Třebusic německá kolona, která byla napadena místní domobranou. Nacisté zabili učitele, velitele odboje. Část povstalců byla postřílena. V pravou chvíli však zasáhla Rudá armáda a německou ustupující kolonu napadla. Začala přestřelka. O efekty výbuchů se postaral Václav Michalský. Celé představení se setkalo s velkým ohlasem. Autor: Břetislav Kostka