Za minimální investici skvělý zážitek. Takový si užili o uplynulém slunečném víkendu například účastníci Slánakého pochodu s pejsky, na který vyrazili lidé už podesáté. Na jubilejní pochod se vydalo kolem 120 lidí v doprovodu více než šedesáti psů. Cestou vyplnili účastníci kvíz a tři nejlepší získali v cíli věcné dary. Ostatní obdrželi diplom a také šampon pro svého čtyřnohého svěřence.

Pochod je od svého založení memoriálem jezevčice Řanky a s nápadem přišel tehdy majitel antikvariátu Roman Kabátek. „Zhruba před sedmnácti lety jsem se přistěhoval do Slaného z Liberecka. Společně s mojí jezevčicí jsme poznávali okolí Slaného a jeho krásy. Bohužel před deseti lety mi Řanka zemřela, když jí bylo osm roků. Na její počest jsme proto uspořádali tento pochod, který je určený pejskům. Před dvěma lety nás napadlo, že lidé, kteří s námi chodí, mají rádi zvířata, tak jsme dary od účastníků podpořili psí útulek v Buštěhradu. Letos jsme pojali charitu s podtitulem Pejskové pomáhají kočičkám a pozornost jsme zaměřili na kočičí útulek ve Vrbičanech," řekl pořadatel pochodu Roman Kabátek.

Nadcházející víkend bude věnován tradičně vzpomínce na českého velikána Karla Havlíčka Borovského, který se na Slánsku kdysi léčil jako mnoho slavných osobností své doby v Lázních Šternberk. Ty se rozprostíraly ve východní části obce Ledce, kdysi nazývané Bílý Újezdec (Aujezdec).

Pochod za Havlíčkem do Bílého Aujezdce startuje pošestatřicáté v sobotu dopoledne. Letos poprvé z Galerie Dobeška na Masarykově náměstí ve Slaném od 8 do 10 hodin, cíl je do 16 hodin také v Dobešce. Trasy pro pěší jsou 7, 15, 23 a 28 kilometrů. Pro cyklisty je přichystána 35 kilometrová trasa. Popis tras s mapkou bude k dispozici na startu. Děti a členové KČT mají startovné 15 korun, ostatní 25 korun. Každý účastník obdrží v cíli pamětní list a malé překvapení. Pochod se koná za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí.

Tipy na další pochody:

  • Po stopách Strousbergovy dráhy - 10. ročník. Akci pořádá Vojenské historické sdružení Brdy v sobotu 22. dubna. Začátek je v 11 hodin na návsi v Zaječově.
  • Čarodějnické řádění v Petrovicích. Sraz je před vlakovým nádražím v Rakovníku v neděli 30. dubna ve 13 hodin. Trasa 7km. Příčina – Petrovice – Šanov žst. Na trase překvapení. Odjezd vlakem v 13. 22 hodin do Příčiny. Odjezd ze Šanova: v 16. 59 hodin v 18.59 hodin a ve 21:22 hodin.
  • Přírodu Brd a její faunu budou poznávat zájemci na komentovaných procházkách. V sobotu 22. dubna se turisté mohou vydat na jednu ze dvou plánovaných tras, kudy je provede odborník. První trasa začíná z obce Míšov a vede kolem řeky Bradavy, Teslínského kláštera a Padrťských rybníků. Druhá trasa začíná v obci Felbabka a vede na Hrachoviště. Průvodci budou David Fischer, zoolog hornického muzea a Bohumil Fišer, vedoucí správy Chráněné krajinné oblasti Brdy. Organizátory procházek jsou Hornické muzeum Příbram, AOPK ČR a Správa CHKO Brdy.