Darovat krev je možné například v Oblastní nemocnici Kladno, a to v úterý od 6.30 do 8 hodin, nebo také nepravidelně ve středu nebo čtvrtek. Dárcem krve může být každý zdravý člověk ve věku od 18 do 65 let a vážící minimálně padesát kilogramů.

Údajně každý třetí člověk potřebuje za svůj život transfúzi, přitom ale pouze jeden ze třiceti je dárcem. Může tedy vůbec nabídka uspokojit poptávku? 

„To, aby byl dostatek transfúzních přípravků všech krevních skupin, je naše práce. I u nás ovšem platí zákony schválnosti, čili vždycky potřebujeme nejvíce tu skupinu, jejíž zásoby máme nejmenší – pokud se někdy objeví relativní nedostatek určité krevní skupiny, pak je to vždy skupina, která je v populaci nejrozšířenější, to znamená krevní skupina A nebo 0. Dárcovství krve je celorepublikově již několik let zcela bezplatné, na našem oddělení konkrétně od roku 1976,“ uvedla pro Kladenský deník primářka Hematologicko-transfuzního oddělení kladenské nemocnice Lenka Bartošová, podle které je počet dárců na jejím oddělení v posledních letech víceméně stejný.

Podle primářky ale pouze na počtu dárců nezáleží. „Je to zejména o jejich ochotě přijít, když je potřebujeme,“ dodala Lenka Bartošová.

Do Kladna míří také například krev z Rakovníka. Odběr krve v Masarykově nemocnici Rakovník totiž zajišťují pracovníci kladenské transfuzní stanice.

Odběry dárců krve v Rakovníku se prováděly vždy jednou do měsíce. Tento měsíc se bude krev odebírat 15. února a pak zase 15. března. Od dubna se ale situace změní a to proto, že se změní i způsob následného zpracování krve. „Od dubna budeme krev odebírat dvakrát do měsíce a na jeden odběr si budeme zvát zhruba 60 dárců,“ řekla Jiřina Kosová pracovnice Transfusní stanice v Rakovníku.

Většina lidí svou krev daruje, protože je těší vidina toho, že jejich tělní tekutina někomu opravdu pomůže. Ty nejpilnější ovšem nemine odměna v podobě ocenění. 

„Dárce krve oceňujeme třikrát do roka. Patnáct lidí z Kladenska už dostalo nejvyšší ocenění od prezidenta České republiky. Mezi dárci je asi třikrát více mužů než žen a mají nejvíce dělnické profese,“ informovala předsedkyně kladenského oblastního spolku ČČK Stanislava Klicmanová-Maříková. 

Smysl pro to darovat a pomoci jednomu z pacientů, ukázali nedávno také policisté z Kladenska. Nejednalo se ovšem o krev, nýbrž o kostní dřeň. 

„Pět policistů Obvodního oddělení Unhošť a dva místní občané se zapojili do novinky při náběru mimo zdravotnické zařízení k zapsání do registru dárců kostní dřeně, se kterou přišel v letošním roce Český národní registr dárců dřeně. Až dosud byly potencionálním dárcům při náborových akcích i mimo zdravotnická zařízení odebírány do zkumavky 2 mililitry krve. V takovém případě musel být přítomen lékař a zdravotní sestry. U této novinky je nyní možný velice jednoduchý stěr sliznice v dutině ústní. Transplantační znaky lze zjistit z DNA získané ze slin stejně, jako z krve nově zapsaného potencionálního dárce krve,“ uvedla kladenská policejní mluvčí Jana Šteinerová.