Porodnice se v čele s primářem Petrem Ullrychem snaží kvalitou i kvantitou ve všech směrech držet krok se všemi krajskými středočeskými porodnicemi. „V loňském roce naše porodnice dosáhla 1247 porodů, z toho bylo 338 porodů císařským řezem,“ uvedla pro Kladenský deník mluvčí kladenské nemocnice Hana Senohrábková, která zároveň poskytla pro srovnání také čísla z předešlých let. Například v roce 2016 se v kladenské porodnici narodilo 1229 dětí, v roce 2015 pak porodnice registruje 1226 porodů, rok předtím 1193 porodů a v roce 2013 pak 1144 porodů.

Oddělení je současně i perinatologickým centrem. To znamená, že k sobě stahuje také těžší případy porodů. „Zážitek z porodu ženám zůstává ve vzpomínkách celý život. Proto se s celým týmem porodnice snažíme, aby tyto vzpomínky byly pro maminky ty nejhezčí a hlavně, aby maminky i jejich děti odcházely z naší porodnice zdravé a spokojené,“ říká vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení kladenské nemocnice Kateřina Jeništová.

Porodnice byla plně zrekonstruována v roce 2012. Podle mluvčí Hany Senohrábkové jsou porodní pokojev kladenské nemocnici zařízené tak, aby se co nejvíce přiblížily domácímu prostředí. Díky přirozenému prostředí jsou tak rodičky psychicky i fyzicky uvolněné a porod tak probíhá klidněji a s nižním rizikem možných komplikací.

„Na oddělení jsou celkem čtyři moderně vybavené a oddělené porodní pokoje se sociálním zařízením a jeden operační sál. Jeden z porodních boxů je dokonce součástí celého nadstandardního apartmánu, kde mohou trávit čas všechny doprovázející osoby. Každý box je pro rodičky vybaven i úlevovými pomůckami a moderním vyhřívaným lůžkem pro ošetření novorozence. Pokud si maminka přeje prodýchávat své bolesti ve vodě, je pro ni k dispozici i porodní vana. Jsme připraveni vyjít vstříc i maminkám, které chtějí během porodu poslouchat hudbu nebo využít aromaterapii,“ uvedla mluvčí nemocnice, podle které se v Kladně snaží vždy skloubit přání a porodní plány rodiček se zdárným průběhem porodu a narozením zdravého miminka.

„Hlavním důvodem, proč rodičky vyhledávají kladenskou porodnici, je právě individuální přístup s respektováním přání, potřeb a představ každé rodičky s ohledem na zajištění bezpečí pro ni i její dítě. O tom, že patříme k vyhledávané porodnici v našem regionu, svědčí i každoroční nárůst počtu porodů. Cítíme se jako jeden tým pečující o spokojenou rodičku a zdravého novorozence,“ řekl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Petr Ullrych.

„Naše rodičky si přebíráme do péče a naší těhotenské poradny od obvodních gynekologů již poslední měsíc před termínem porodu. Mají pak možnost se lépe seznámit s prostředím a s personálem. K porodu v naší nemocnici se není třeba registrovat, jako v řadě jiných porodnic. Řadu let u nás probíhá každý měsíc série předporodních kurzů pro nastávající maminky a jejich doprovod. Letos jsme opět zavedli těhotenské cvičení, které vedou naše zkušené porodní asistentky a nastávající maminky si je velmi pochvalují,“ přiblížila fungování oddělení jeho vrchní sestra Kateřina Jeništová.

Počátkem letošního roku získala kladenská porodnice nové kardiotokografy, tedy přístroje monitorující srdeční akci miminka a děložní aktivitu maminky, jejichž předností je bezdrátová sonda, která umožňuje rodičkám při monitoraci pohyb i mimo lůžko. Porodnice Oblastní nemocnice Kladno je také dlouhodobě zapojena do projektu Přirozený porod v porodnici a již před rokem se zařadila mezi tři nejlépe hodnocené porodnice. „V loňském roce jsme v rámci tohoto projektu také po několikáté v řadě získali Certifikát za šetrnou medikaci při vedení porodu. Výsledky tak potvrzují, že si porodnice drží vysoký standard svých služeb zejména v oblasti sledovaných výkonů,“ dodala Hana Senohrábková.
V nejbližší budoucnosti nemocnici čeká rekonstrukce oddělení šestinedělí, které umožní maminkám s dětmi výrazně zpříjemnit pobyt po porodu.

Rekordní Dílce

Deník zanalyzoval počty narozených dětí ve všech více než šesti tisících obcích republiky. Nejvíc jich přišlo na svět celkem nepřekvapivě ve velkých městech – tedy v Praze, Brně a Ostravě.

Když se ale absolutní čísla přepočítají k počtu obyvatel, pořadí „nejrozrozenějších“ obcí se promění. První příčku obsadí vesnička Dílce v okrese Jičín se třemi narozenými děti na tamních 56 obyvatel.

Takzvaná hrubá míra porodnosti tam činí 54,6, zatímco celorepublikový průměr je 10,8 narozených dětí na 1000 obyvatel.

Jak jsou na tom zmíněná velká města? Praze (i okolním městům a vesnicím) se daří, neb míra porodnosti je tam vyšší než celorepubliková. Brno a okolí se také nemusí obávat vymírání. Ale třeba Ostrava a další větší města v příhraničí Moravskoslezského kraje jsou na tom o poznání hůře – porodnost je tam nižší než celorepubliková.

A ve 528 tuzemských obcích ze šesti tisíc nepřišlo během loňského roku na svět jediné robě.