Tradiční a navíc jubilejní třicátý ročník Tříkrálového pochodu na kopec Řipec odstartoval v sobotu v osm hodin od slánského informačního centra. Přestože se od ranních hodin sníh sypal všem příchozím účastníkům do obličeje, mnoho z nich to ani letos neodradilo a desítky slánských turistů a příznivců i takzvané norské chůze se sešli v infocentru, aby se zde zapsali a získali potřebnou mapku směru pochodu.

Pěší nadšenci tak směřovali ze Slaného do Otrub, dále do Lidic Menších až na kopec Řipec u Královic, kde si i letos někteří vychutnali pečeného vuřtíka.
Dobrá nálada ve skupinkách, příjemné svěží počasí, mladí, dříve narození, trénovaní i netrénovaní nakonec dosáhli kýžené mety a při návratu do Slaného i zaslouženou odměnu na památku, kterou si vyzvedli na základně.

Podle vyjádření zúčastněných nebyli mnozí při pochodu nováčky. Podobné vycházky pořádají pravidelně i v jiných místech regionu a za jeho hranicemi.
„Na Tříkrálový pochod jsme šli poprvé, ale prvního května už jsme byli i na Dvořákově Nelahozevsi, kterou zase pořádají turisté z Kralup nad Vltavou. Jsou to moc pěkné akce a určitě se těšíme na další,“ řekla Kateřina Tyx, která byla na pochodu se synem Maximilianem.

Její slova potvrdil nadšeně i další sněžný turista s partnerkou. Ty střetla jedna ze skupinek cestou při jejich návratu již v půl jedenácté u kostela v Lidicích Menších. „Ze Slaného jsme vyrazili v půl deváté, jdeme svižně, s holemi na norskou chůzi to jde ve sněhu ještě lépe a navíc je dneska moc pěkně,“ sdělil Karel Fojt, pro nějž desetikilometrová vycházka není ničím výjimečným. Naposledy se tímto způsobem prý podíval na Vinařickou horku.

Ačkoli se předsedkyně Klubu českých turistů Jitka Thónová domnívala, že nepříznivé počasí případné zájemce o výlet odradí, sešli se lidé ve skvělém počtu padesáti šesti lidí.

„Nakonec bylo počasí úžasné, mohu říci, že tak pěkný pochod jsem už dlouho nezažila. Sice napadl sníh, ale nebyla zima. Trasa se tedy šla přesně podle plánů, což je podle odhadů jedenáct kilometrů. Akce se účastnil také pan Tesáček, který stál u zrodu Tříkrálového pochodu, jenž se uskutečňoval i za dob, kdy nebyl oficiálně povolen a nahlášen,“ uvedla předsedkyně.

Na další celostátní oficiální pochod se mohou milovníci turistiky těšit už 17. dubna, kdy bude pořádán výlet za Havlíčkem do Bílého Oujezdce.

Ačkoli, získává tento druh sportu stále více zájemců, v Kladně byste Klub českých turistů hledali marně, jelikož se rozpadl.

Přesto, kladenské Středisko volného času Labyrint uspořádalo v sobotu 9. ledna pochod. Tentokrát se zájemci mohli projít zasněženou krajinou od Záplav v Kamenných Žehrovicích podél rybníka do Srb, kde je bývalý lom – Bílá skála, jelikož se zde těžil vápenec.

„Novoroční pochod se stal po šesti letech tradicí. Vždy se jde stejná trasa, která je podle odhadu dlouhá zhruba šest kilometrů. Akce je podobně jako jinde spojena s opékáním vuřtů. Kvůli sněhu si dokonce jedna rodina přivezla vlastní suché dříví, aby šel snáze rozdělat oheň,“ popsala organizátorka Eva Bezoušková. V pořadí další pochod s přízviskem Jarní se uskuteční v dubnu.

(hus), (dan)