Proto se kladenská pobočka Člověka v tísni spolu se sdružením Tolerance a občanská společnost rozhodlo v Kladně uspořádat seminář Možnosti měst a obcí aktivně bránit shromážděním z nenávisti.

Ačkoliv zasedací místnost magistrátu nebyla plná, byl ředitel kladenské pobočky Člověka v tísni Milan Greineder s účastí spokojen. „Vždy přijdou jen ti, jichž se tato problematika přímo týká. Některým starostům stačí jen elektronické zprávy, jež budou mít uloženy pro případy nouze. V jiných městech se zúčastnili například pouze tři lidé, tedy zde jsme s počtem zájemců spokojeni,“ řekl ředitel.

Součástí semináře bylo také představení publikace Nezvaní hosté. Tento sborník textů pro města a obce se zamýšlí nad možností aktivně se bránit shromážděním z nenávisti. Bere v úvahu právní rámec této problematiky či popis konkrétních situací.

„Inspirovali jsme se dobrou praxí z Ústí nad Labem, jehož vedení se hodně angažovalo, aby přípravy a vůbec konání extrémistických pochodů byly eliminovány. Hlavní věci je, aby město jasně řeklo, že s těmito projevy nenávisti nesouhlasí,“ řekl jeden z editorů sborníku Miloš Hrubý.

Semináři byl také přítomen odborník na projevy extrémismu a násilí Ondřej Cakl z Tolerance a občanské společnosti, který kladenskou radikální scénu zná velmi dobře. Podle jeho vyjádření svolávají extrémisté prvoplánově násilné a útočné akce na jiné než domácí půdě. Někteří z kladenských radikálů mají nemalý podíl na násilných střetech z litvínovském Janově. Autonomní nacionalisté komunikují spolu již více než dvaceti webovými stránkami, na kterých jsou vyvěšovány také pozvánky na pochody.

Velmi zrádná je podle vyjádření Ondřeje Cakla i podpora extrémistů od místního obyvatelstva. Bohužel právní legislativa je na přímý zákáz extrémistických pochodů krátká. „Žádný oznamovatel nenapíše jako důvod pochodu pravdu, ale vždy zvolí neškodnou formuli, na kterou je vedení města krátké. Tohoto jsou si radikálové vědomi. Soudy zákaz úřadu zruší, z čehož plyne extrémistům dvojí pozitivní medializace. Vždy záleží na vedení města a policii zda mají chuť jít do soudního sporu i když šance na výhru jsou malé. Z příkladu vedení Brna, které v podobném sporu uspělo, se snažíme tuto tendenci vyvolávat i jinde“ popsal odborník cestu vedoucí k zakázání Národního odporu.

„Při říjnovém pochodu nebyl jakkoliv porušen zákon. Naopak mám dojem, že rok od roku jsou tyto akce klidnější. Já jsem byl osobně pochodu Kladnem účasten a ani při projevu se nikdo porušení zákona nedopustil. Relativně problém máme s vyvoláváním konfliktů oboustrannými provokacemi, kdy lidé chodí mezi demonstranty a schválně je například točí z detailu. Opravdu rád bych pravidelné pochody extrémistů zrušil, ale já nemohu,“ vyjádřil se k problematice primátor Dan Jiránek.