Zvonice měla původně zvony dva. Jeden zmizel na začátku 20. století, kdy byl podle pamětníků nejspíš zrekvírován pro válečné účely. Druhý zvon ukradl neznámý pachatel v 90. letech minulého století. Zvonice tak na třicet let utichla. Díky veřejné sbírce, iniciativě členů Českého svazu ochránců přírody a dotaci Libušína se nyní podařilo vrátit zvon na původní místo.

Poprvé se rozezní do kraje 10. června v rámci Noci kostelů, kdy mu také v 15 hodin požehná rozdělovský farář Jaroslav Kučera.

Jak potvrdil předseda Českého svazu ochránců přírody Jan Ortinský, lví podíl na pořízení nového zvonu má bývalá předsedkyně svazu Drahomíra Eiseltová. „Věnovala nemalý finanční dar, abychom mohli nový zvon koupit. Po domluvě s farářem Jaroslavem Kučerou jsme se rozhodli pro litinový zvon, který dosud sloužil v kostele v Podmoklech, v místní části Děčína, kde si pořídili zvon nový,“ uvedl Ortinský.

Výstava v Kladenském zámku.
PODÍVEJTE SE: V Kladenském zámku vystavují díla slavných rodáků

Celkové náklady na pořízení, renovaci, transport a zavěšení litinového zvonu, který nahradil původní ze zvonoviny, byly zhruba sto tisíc korun.

Na renovaci zvonu dohlížel zvonařský mistr Petr Rudolf Manoušek, srdce zvonu pak bylo upraveno v kovářské dílně Milana Fialy z Družce.

K zavěšení zvonu musely být zapůjčeny těžká technika a jeřáb. Ukázalo se totiž, že zvon neprojde ostěním dveří, neboť je v průměru o několik centimetrů širší. Nezbytnou částku věnovalo po schválení libušínskými zastupiteli město.

„Především děkuji všem dobrým duším, které vhazovaly do kasičky po dobu osmi let drobné i větší částky, všem dárcům i těm, kteří věřili, že se jednou dočkají,“ dodal Ortinský a ocenil spolupráci s městem, památkáři i kladenským stavebním úřadem.

Nový Pol Point ve Slaném.
Ve Slaném se otevřel nový Pol Point. Lidem zjednoduší komunikaci s policií

Také dřevěnou historickou zvonici bylo na novou zátěž nezbytné předem připravit. O to se postarala už před časem katolická církev ve spolupráci s Libušínem a dokonce se podařilo na rekonstrukci získat evropskou dotaci. Opravy stály 1,6 milionu korun. Loni byla zvonice za dalších 160 tisíc korun opatřena ještě dvěma ochrannými nátěry.