Soutěž založil Jaroslav Fiala a roky ji spolupořádá kladenský výtvarník Přemysl Povondra se svojí ženou a výtvarným kroužkem Zdeňka. Dalšími partnery mezinárodní soutěže jsou Naučné středisko ekologické výchovy Kladno Čabárna, Záchranná stanice AVES, Vodárny Kladno a stejně tak město Kladno a zdravotnická škola.

Děti a žáci z různých typů škol se měli možnost vyjádřit k tomuto tématu prostřednictvím různých uměleckých forem. Mohli tak upozornit například na klady a zápory činnosti lidí ve vztahu k přírodě. Účastníci ve svých pracích zmiňovali, jak je nutné pomáhat zachraňovat přírodu, nemocné a zraněné živočichy ve volné přírodě a odhalovat, v čem je příroda jedinečná.

Soutěže se zúčastnilo 1300 soutěžících z různých míst České republiky. Předání cen se zúčastnil například Mgr. Přemysl Povondra, známý malíř, grafik, pedagog a kurátor celé soutěže, dále pak Daniela Tomsová, ředitelka SZŠ a VOŠZ Kladno a členka komise a Václav Vondrovský, pedagog a člen poroty.

Cesta hokejového bojovníka: téma, na němž v kině Hutník v Kladně mluvili i Tomáš Plekanec, Lucie Šafářová, Gabriela Soukalová nebo Martin Nečas starší.
Foto, video: Plekanec, Šafářová, Soukalová. Hvězdy radily rodičům, jak na to

Nejvíce bodů v oblasti literární získala v kategorii 12-14 let Kristýna Petrachová z 5.ZŠ Kladno a v kategorii 15-19 let se umístila na 1. místě Anna Hrubá ze Střední zdravotnické školy a VOŠZ Kladno.

Ve výtvarné části soutěže se na prvních místech v kategoriích grafika, malba a kresba umístili Zuzana Portová, Tobiáš Fišer, Viola Eva Wild, Alice Roškotová a Mikuláš Štěpán Povondra.

Ve vyšších věkových kategoriích výtvarné části soutěže nejvíce zabodovaly žákyně SZŠ a VOŠZ Kladno Natálie Marie Žihlová a Hana Machová.

„Je více než potěšující, že se mladí lidé zajímají o ochranu životního prostředí a že jim není lhostejné, jak se k přírodě chováme a že dokáží tento svůj zájem a postoj vyjádřit prostřednictvím různých uměleckých forem a prostředků,“ sdělil výtvarní Přemysl Povondra.