Jak potvrdil Lukáš Richter, který provozuje vinotéku v Kladně už 15 let, zákazníci ho vyhledávají i dílem proto, že preferuje vína tuzemská a podporuje tím malé moravské vinaře. „Táta založil ve Slaném po revoluci jako jeden z prvních v republice cestovní kancelář a s maminkou jezdili hodně na Moravu do vinných sklípků. K vínu jsem získal blízký vztah od šesti let. V legraci říkám, že jsem odkojený vínem. Díky tomu se dnes zaměřujeme pouze na Moravu a malé vinaře, které známe osobně. Odebíráme zhruba z dvaceti rodinných vinařství. Chceme podpořit jejich produkty. Tím spíše nás zasáhly informace o tornádu, které se letos přehnalo Moravou. I s těmi jsme v kontaktu, protože obnova jejich vinic bude trvat nejméně další tři roky,“ potvrzuje Lukáš Richter.

K obřadnému čtvrtečnímu otevírání Svatomartinských vín se dostavili i Lukášovi stálí zákazníci. „Vinotéka Lukáše Richtera je moje oblíbená a docházím sem pravidelně v doprovodu své čivavy – psa Veronka. Chodíme spolu na dvě deci a Svatomartinská vína jsme si nenechali ujít. V rodině Martina nemáme, ale i tak jsem si rád vychutnal Svatomartinské bílé víno - Veltlínské rané červené od pana Zborovského ujít,“ potvrdil Miroslav Vyšín.

Jeho slova potvrdili další příchozí: „Do vinotéky chodím pravidelně, protože je v obchodě i zásilkovna. Čtvrteční nabídce jsem neodolal, protože zdejší vína jsou úžasná, člověk zde potká přátele a je tu zkrátka dobře. K panu Richterovi chodím roky, je to vynikající odborník na víno i s kolegyní Kateřinou Vlasákovu. Takže docházím už jen k nim. Osobně mám nejraději červené polosuchý Merlot,“ připojil se zákazník Luboš Sedláček. „Martina mám v rodině taky, takže jsem mu ve čtvrtek poslal SMS gratulaci."

Do kročehlavské vinotéky zavítal i Jan Vršek. „Mám bráchu Martina, takže bude i rodinná oslava, kterou pořádá naše maminka. O víkendu bude pečená svatomartinská husa s knedlíkem a zelím. Brácha víno moc nepije, ale já rozhodně ano. Dávám přednost bílému suchému Ryzlinku vlašskému,“ uzavřel zákazník.