„Novou expozici v hlavní části zoo jsme nazvali Latinská Amerika, protože je věnována druhům z Jižní a Střední Ameriky. V současnosti jsou zde k vidění drápkaté opičky, jmenovitě lvíčci zlatohlaví, kosmani bělovousí, kosmani běločelí, tamaríni žlutorucí a tamaríni bělohubí. Poslední jmenovaní mají malá mláďata, která si pečlivě nosí na zádech. Kromě drápkatých opiček by měly časem přibýt i další jihoamerické druhy zvířat, jako jsou morčata divoká, mary slaništní nebo želvy uhlířské,“ říká k otevření Jiří Marek ml., kurátor chovu zvířat.

V současnosti je expozice ve zkušebním provozu. Zvířata chovatelé vypustili do venkovních výběhů a zpřístupnili návštěvnický koridor. "Postupně budeme dodělávat vnitřní výběhy pro zvířata a celou expozici doplní i rozsáhlý systém informačních panelů o přírodě amerických kontinentů. Není tedy ještě úplně dokončená a slavnostní otevření plánujeme na druhou polovinu letní sezony. Návštěvníci si ale už teď mohou prohlédnout krásné tamaríny, lvíčky a kosmany a sledovat další vývoj expozice na vlastní oči,“ vysvětluje k současnému režimu zpřístupnění Daniel Koleška, vedoucí vzdělávání.

Drápkaté opičky jsou skupina primátů z Jižní a Střední Ameriky. Jejich zástupci patří mezi vůbec nejmenší primáty na světě. Živí se především hmyzem a plody.

Další novinkou v Zooparku Zájezd je venkovní výběh pro oblíbené suchozemské želvy. Ty našly útočiště v mírném svahu naproti výběhu velbloudů dvouhrbých. Aktuálně zde najdete želvy zelenavé a želvy žlutohnědé. „Ty by měly brzy doplnit želvy vroubené, které k nám přijedou z plzeňské zoo. Tím zoopark zkompletuje kolekci všech druhů evropských suchozemských želv. Nová expozice je vybudována v přírodním duchu především s využitím dřeva, kamenů a živých rostlin. Inspiraci jsme čerpali především z vlastních zkušeností přímo v terénu. Želvy jsme studovali v jejich přirozeném prostředí na Balkánském poloostrově," popsal Koleška.

Další novinky

Želvy a drápkaté opičky nejsou jediné novinky v zoo. "V loňském a letošním roce jsme se věnovali především rozšíření infrastruktury pro návštěvníky, aby se v zoo cítili dobře a především děti nalezly dostatek vyžití. Postavili jsme nové WC, významného rozšíření se dočkalo dětské hřiště i naučná stezka, dokončujeme novou kavárnu s bistrem a celý areál zoo doplňujeme o dostatek míst k sezení,“ doplňuje novinky v Zooparku Zájezd Koleška.

V letošním roce má zoopark v plánu ještě dokončit expozici pro sovice sněžní. „Plánů máme hodně, ale vše samozřejmě závisí na penězích. Veškeré prostředky na provoz a rozvoj zoo si musíme vydělat sami. Covid i nárůsty cen energií a materiálů hodně zahýbali našimi plány v negativním slova smyslu. Každý návštěvník má pro nás proto ohromnou hodnotu a všech si nesmírně ceníme. Jen díky nim může naše zoo fungovat a rozvíjet se,“ uzavírá Koleška. Zoopark Zájezd je otevřen denně od 9 do 18 hodin.