Část podzemních prostor slouží jako muzeum studené války, v další části je fotovoltaická elektrárna a prostranství vedle využívá jako sklad techniky Městský podnik služeb Kladno. Kromě toho odkoupil před časem kus areálu s původními stavbami izraelský investor. Coby developer zde chystá výstavbu rodinných a bytových domů.

Přestože se izraelská společnost s jednatelem Dudi Wiederem snaží dát co největší záruky, že zde bude vybudováno rodinné bydlení, nikoli obávané ubytovny pro sociálně slabé, Podlešínští jejich podnikatelský záměr na svém katastru zatím odmítají. Nejsou sice členy DSO TP, nicméně změnu územního plánu teď odsouhlasit nechtějí.

Tomu se vlastník podivuje: „Je to pro nás nepochopitelné. Pokud nám změnu územního plánu odsouhlasí, Podlešín tím získá více peněz, než by kdy dostal jako spolupodílník Terra Prosperity. Zavazujeme se i k tomu, že místním opravíme obecní úřad. Ten jim padá na hlavu.

Stejně tak budou moci využívat čističku a veškerou občanskou vybavenost v novém areálu," vysvětluje jednatel Dudi Wieder.

Podlešínští přesto zatím nekývnou. Kdysi byli při přerozdělování armádního majetku rozprostírajícím se na jejich katastru znevýhodněni a následně se odmítli stát členy DSO TP. Dnes možná i proto váhají.

Současný starosta Podlešína Roman Sova, jenž dal do zástavy před časem vlastní majetek, aby obec nezbankrotovala, vysvětluje: „Izraelci s námi jednali už před pár lety. Dokonce byla i mezi lidmi anketa, zda o jejich záměr stojí, nebo ne.

Tehdy nám dávali záruku, že budují s jistou stavební společností něco v Písku. Tam to ale nedopadlo a dodnes řeší problém," poznamenal starosta. „Jednatel Dudi Wieder sice tvrdí, že u nás by výstavbu budovali s jinou stavební společností.

Nicméně, nechceme se v rozhodování a při změně územního plánu ukvapit. Je před volbami a neradi bychom udělali špatné rozhodnutí, na které doplatí ti po nás. Počkáme do podzimu. Pak se uvidí," řekl včera Kladenskému deníku starosta Podlešína Roman Sova.