Středočeským podnikatelům nejvíce vadí byrokracie, špatný stav silnic, neefektivní řízení ze strany kraje a v neposlední řadě korupce. Středočeský kraj si odnesl školní známku tři minus, zatímco nová vláda za dobu svého působení si v očích privátního sektoru vede o stupeň lépe.

Tato informace jasně vyplývá z čerstvě zveřejněných výsledků průzkumu, který provedl Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Majitelé malých i větších firem ve středních Čechách, jichž bylo v měsíci září osloveno 125, se ze všeho nejvíce obávají zdražení energií, což by mohlo být pro nemálo z nich likvidační.

Aby byla šance na změnu a podnikatelé nemuseli zavírat své firmy či odcházet z republiky, uskutečnilo se ve čtvrtek v prostorách společnosti Linet v Želevčicích u Slaného setkání odborníků a vládních špiček.

Přítomný prezident svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Míl se vyjádřil k situaci nastolené energetickým regulačním úřadem.
Ten oznámil, že cena elektrické energie vzroste podnikatelům od příštího roku až o 17 procent. Stát podle Míla obdrží v letech 2013 až 2020 emisní povolenky v hodnotě přes 90 miliard korun.

„Tyto peníze by měly být dány firmám nebo občanům, kteří přispívají ke snížení emisí skleníkových plynů. Měly by být použity jako kompenzace k jednotlivým účtům a fakturám,“ řekl novinářům.

Pokud podle něj bude v ČR elektřina dražší než v sousedních státech, povede to k odchodu firem. „Vláda by měla udržet nárůst kolem pěti nebo šesti procent,“ dodal.

Člen představenstva svazu průmyslu a zároveň zakladatel a spolumajitel želevčického Linetu Zbyněk Frolík uvedl, že v případě této firmy se až o sedm milionů korun zvýší náklady na elektrickou energii.

„Vznikne automaticky tlak zaměstnanců na zvyšování platů, protože se to promítne i v jejich domácích rozpočtech. Pokud si budeme chtít zaměstnance udržet, zdraží se tím pádem jejich práce, což ale na druhé straně sníží konkurenceschopnost. Myslíme si, že zdražení energií není správný krok.

Ti, co v parlamentu hlasovali pro obnovitelné zdroje, aniž by si propočítali jaký to bude mít byznysový efekt, odsoudili všechny podniky i občany k tomu, že budou platit víc a udělali to ve prospěch určité zájmové skupiny,“ upozornil Zbyněk Frolík, jenž má na svém kontě řadu titulů, včetně Podnikatele roku a Českou republiku reprezentoval například i v soutěži Světový podnikatel roku v Monte Carlu v roce 2004.

Podle prezidenta svazu jaroslava Míla je pro zlepšení podnikatelského prostředí velice potřebné, aby se dokončil zejména obchvat Prahy. „Dalším problémem je neexistence obchvatů historických měst,“ dodal. Výkonný ředitel svazu Petr Kašík doplnil, že je další nutností rozšíření pražského letiště.

Podnikatelům v kraji podle průzkumu také vadí nedostatečný počet studentů technických oborů, korupce při zadávání veřejných zakázek nebo úroveň systému vzdělání. Polovina podnikatelů v anketě uvedla, že vedení kraje podnikání podporuje velmi slabě.

(hus, čtk)