Zdeněk Malenda žije ve Švermově celý život. Vlastní papírnictví nacházející se v ulici 28. října. Ta je nyní uzavřena kvůli stavbě kanalizace. Podle jeho slov mu od začátku stavebních prací tržby klesly zhruba o patnáct procent. ,,Jsem rád, že se kanalizace konečně začala stavět. Ty dva měsíce to zkrátka nějak musíme vydržet,“ uvedl obchodník.

Největší investice v historii města bude stát více než půl miliardy korun. Se stavbou švermovské kanalizace se začalo před týdnem, kdy byla kompletně uzavřena zmíněná hlavní ulice vedoucí celou čtvrtí. Místní podnikatelé jsou již po několika dnech nešťastní. Pokud by se měla jejich současná situace shrnout, bylo by to stručné. ,,Kšeftů je méně než dřív,“ shodli se všichni.

Ulice 28. října

V sousedství hlavní komunikace je také čerpací stanice, kam teď většina automobilů nezajede. Výjimku mají řidiči, kteří tady mají uzavřenu smlouvu na tankování benzinu.

,,Obchody teď nejsou skoro žádné. Pro benzin k nám mohou jezdit jen ti, kteří mají povolení od magistrátu. Máme ale slíbeno, že bude nejbližší úsek hotov do patnáctého října,“ sdělila prodavačka Eva Loosová. Ta také dodala, že majitelé čerpací stanice současnou situací chápou a tolerují.

Havlíčkovo náměstí

O zákazníky přicházejí také obchodníci z Havlíčkova náměstí. Těm především vadí nedostatečné značení. Lidé podle jejich názoru často ani nevědí, že mohou na náměstí zaparkovat.

,,Všude jsou jen zákazové značky a nikde není cedule, že se na náměstí může. Parkuje se tady až od úterý a kdybychom radnici neurgovali, neparkovalo by se tady ještě dneska,“ poznamenal Luboš Truxa z místního řeznictví. Podle jeho slov pro maso a uzeniny teď chodí o polovinu lidí méně než dřív.

Hned vedle se nachází útulné květinářství, kde pracují manželé Junovi. Těm kromě značení vadí, že se o uzavírce hlavního tahu dozvěděli pouze dva dny předem.

,,Na veřejné tabuli je pouze malá cedule, kam se člověk většinou nepodívá. O uzavření jsme se dozvěděli pozdě,“ postěžovala si Kateřina Junová. Podle manželů se obchody blíží k nule. ,,V podstatě jsme se ze dne na den stali lidmi bez práce,“ dodala Junová.

Hůř jsou na tom i v sousedním pekařství. ,,Tržby klesly podstatně dolů. Lidé byli zvyklí, že zastaví, nakoupí a odjedou. To teď nemůžou,“ konstatovala místní prodavačka.

Jak to vidím já. Komentář autora si můžete přečíst v sobotním vydání Kladenského deníku.