Za svůj čin si posedí v chládku celkem čtrnáct měsíců. Pro podvedené lidi je to ale jen malá náplast za to, že byli napáleni a utrpěla tím především jejich důstojnost.

Čtyřiatřicetiletý Milan z Kladna si dokázal vymyslet ty nejpozoruhodnější báchorky a příběhy, že nebyl důvod jim nevěřit. Bez uzardění dokázal vylákat peníze od sousedů, známých, cizích lidí i bývalého učitele.

„Nikdy bych neřekla, že budu tak naivní a uvěřím takovému hajzlovi. Kvůli tomu, že jsem ho znala jako slušného chlapce ze sousedství, jsem mu peníze neváhala půjčit. Přijel stříbrnou octávií a nic nenasvědčovalo tomu, že by mi je neměl vrátit. Zoufale prosil, že má objednané zboží vedle v Baumaxu a je v úzkých, protože mu řekli, že to stojí více, než zněla domluva,“ uvedla podvedená žena. V jejím případě se jednalo pouze o tři tisícovky. Podvodník se stále vymlouval a přestal zvedat telefon, proto se domluvila s okradeným sousedem, že si to nenechají líbit.
„Řekli jsme si, že mu blbce dál dělat nebudeme,“ doplnila důchodkyně.

Přestože z počátku váhala, jestli má navštívit oddělení kladenské policie a přiznat se k osudové chybě, čas ukázal, že učinila správně. Jen díky tomu mohla zvítězit spravedlnost a výtečník dnes zpytuje svědomí v ruzyňské věznici.

„Podvedených nás bylo nejméně dvacet a bohužel vím i o těch, kteří se za to stydí a nehlásili to.

Věci, které jsem se dozvěděla u soudu, mě šokovaly. Byl tak hloupý, že svoji trestnou činnost páchal hlavně v Kladně a okolí, přitom policie znala jeho adresu. Kupříkladu se ubytoval v nedalekém hotelu Astra, kde tři týdny žil a živil přítomné historkami, že je osobním strážcem soudce a v minulosti dělal ochranku i exprezidentovi Havlovi, přičemž jeho podnikatelský záměr je ubytovat se zde coby agent jednoho z nejbohatších Američanů,“ řekla podvedená.

Pro ty, kteří by chtěli i jinému pohádkáři uvěřit jeho důvody pro vypůjčování, by mohla být důkazem zkušenost muže, jenž půjčil dotyčnému peníze s tím, že mu chybí pětitisícový doplatek na zaplacení krbu, který má zakoupit od dotyčného v téže vesnici. Poté, co podvodník uskutečnil fingovaný hovor se smyšleným prodejcem, mu opět důvěřivý důchodce peníze ochotně vydal. Jaké bylo jeho zděšení, když se záhy dozvěděl, že jmenovaný podvodníka sice zná, ale krb mu nikdy nenabízel. Někteří dobráci mu půjčili i dvakrát. Pod příslibem dovozu stavebního materiálu nebo jen zálohy na benzín.
„Možná se zdá, že jsme skuteční hlupáci, ale Milan využíval právě toho, že ho lidé znají, a že působí dojmem slušného a přátelského člověka. Teď si sice trest odpykává, ale za pár měsíců ho pustí a neumím si představit, co bude dál. Mám trochu strach z toho, aby se nám nepomstil,“ uzavřela podvedená žena.