„Již v neděli ráno bylo jasné, že samotné focení budeme muset odložit. Předpověď hlásila vytrvalý déšť a bohužel se tentokrát nemýlila,“ vysvětluje zrušení původního data fotograf Tomáš Fencl. I v dešti se však sousedé v neděli sešli a prodiskutovali, které význačné domy v panoramatu severní stráně Podprůhonu by mohli po dohodě s majiteli nasvětlit, aby pás neměl černé díry.

Kladenský Betlém se přezdívá Podprůhonu již od nepaměti právě díky pitoreskním domkům a vinoucím se ulicím. Tato scenérie za soumraku jakoby připomínala tradiční staročeský betlém. Spolek Podprůhon tímto fotografickým projektem otevírá rok 250. výročí první parcelace v údolí, tedy vznikem čtvrti.

Další den D nastal v minulé úterý, kdy předpověď slibovala polojasno. Obyvatelé rozsvítili své vánoční dekorace a desítka dobrovolníků po celé čtvrti instalovala silná halogenová svítidla. Zapůjčeným světelným řetězem nasvětlili svodidla v ulici Na Stráni stoupající k náměstí Svobody. Dvojice, která ovládala ohňostroj, pak byla v mobilním spojení s fotografem, který musel otevřít závěrku svého fotoaparátu v okamžiku, kdy raketa vyletěla.

„Máme za sebou hodně akcí, ale nic podobného jsme ještě neplánovali. Jednotlivé skupinky pracovaly odděleně, aby vše bylo připraveno na pár desítek minut, a nezbývalo než doufat, že fotograf ve tmě na protější straně údolí vše technicky zvládne. Fotografie je o mnoho lepší než jsem očekával. Díky celému týmu!“ podělil se o své dojmy Vladimír Líba, bývalý předseda Spolku Podprůhon.

Pohlednici Kladenský Betlém můžete zakoupit v městském infocentru a v e-shopu nakladatelství Halda.