Jasné ovšem je, že Kročehlavy byly původně, stejně jako například Rozdělov, samostatnou obcí. První zmínky o této vesnici registrujeme už ve čtrnáctém století. Postupem času Kročehlavy patřily rodu Kladenských z Kladna, Žďárským ze Žďáru, Lamberkům, vévodkyni Anně Marii Toskánské či řádu benediktinů.

Důležitým bodem v historii této obce byl objev uhlí. V roce 1847 totiž narazil Jan Váňa na hlavní kladenskou uhelnou sloj. A právě těžba a založení železáren přilákalo do Kročehlav mnoho lidí. V roce 1855 tu benediktini nechali postavit nový pivovar, protože starý už kapacitně nestačil, stejně tak nechali na konce 19. století postavit školu, poblíž které následně postavili ještě klášter.

Povýšení na město se Kročehlavy dočkaly v roce 1931, tedy přesně ve stejném roce, kdy byly dokončeny práce na novém kostele Nejsvětějšího srdce Ježíšova. Kročehlavy byly ke Kladnu poprvé připojeny za protektorátu. Po druhé světové se opět osamostatnily, ale 11. května 1946 se znovu a už definitivně spojily s Kladnem.