Zatímco nyní musí lidé z Kladenska s akutní bolestí zubů cestovat do hlavního města, šance, že možná už za několik měsíců jim bude sloužit obnovená stomatologická pohotovost v Kladně, je stále vyšší. Středočeský kraj zveřejnil svou vizi zřídit pohotovost v oblastních nemocnicích. Ještě předtím se ale kladenský magistrát dohodl se společností Dental, která chce v části bývalých kasáren Lidice zřídit zubní kliniku s celoživotním vzděláváním stomatologů a případně vysokou školou. Pronájem objektu město podmínilo právě zřízením zubní pohotovosti. Je velmi pravděpodobné, že se alespoň jednu ze dvou zmíněných variant podaří dotáhnout do zdárného konce.

„Pro pět oblastních nemocnic kraj na vznik zubních pohotovostí uvolnil celkovou částku deset milionů korun. Jednáme se stomatologickou komorou, jakým způsobem motivovat zubaře, aby byli ochotni na pohotovosti sloužit,“ řekl Kladenskému deníku mluvčí krajského úřadu Martin Kupka.
„Zejména po dobu chystané výstavby nového pavilonu nemocnice by z našeho pohledu bylo výhodnější, kdyby zubní pohotovost byla v bývalých kasárnách. Jsou v nich dostatečné parkovací prostory a navíc vzhledem k zamýšlené opravě rozdělovského mostu bude tento areál i dopravně dostupnější,“ poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek. Z dlouhodobějšího pohledu by podle něj ale bylo rozumnější, kdyby lidé cestu za ošetřením hledali směrem do nemocnice.

„V jednáních ohledně zřízení zubní pohotovosti v Kladně nastal určitý posun. Nabízí se možnost sladit oba plány, tedy kraje i města s tím, že pohotovost by byla vybudována v kasárnách a kraj by na na její vznik finančně přispěl,“ informoval mluvčí kraje.

Vedení kladenské radnice chce situaci ohledně zubní pohotovosti vyřešit ještě letos. Zmíněná zubní klinika by pak mohla být centrem nabízejícím i náročnější lékařské výkony.