Kladno, Mladá Boleslav, Kolín, Příbram a Benešov. To jsou města, která ve středních Čechách přinesou spásu lidem, jimž se o víkendu či ve svátek rozbolí zuby. Začnou tam totiž fungovat stomatologické pohotovosti. Najít tuto pomoc bylo přitom dosud v kraji nemožné. „Pohotovosti nikdo nezrušil, ale skončily kvůli tomu, že tyto služby nechtěli zubaři držet,“ vysvětlil ředitel záchranné služby Robert Zelenák.

,,S tehdejším předsedou zdravotního obvodu Středočeského kraje, který nechtěl přistoupit na tehdejší finanční požadavky zubních lékařů, k dohodě nedošlo. Všichni zúčastnění na službách první pomoci v oblasti zubního lékařství tuto skutečnost odmítli. Až doposud se ukazovalo, že se nikdo neocitl v bezprostředním ohrožení života nebo v jakýchkoliv trvalých následcích v souvislosti s poskytováním zubní péče. Zubní lékaři oblasti Kladno –Rakovník jsou ochotni a připraveni službu poskytnout za předpokladu, že budou oceněni alespoň tak jako zaměstnanci automobilových servisů a podobně,“ uvedl Karel Protiva, předseda oblastní stomatologické komory Kladno-Rakovník.

Například na Kladensku a Rakovnicku se zubaři kvůli zajištění pohotovostních služeb přímo rozhádali, v Kolíně zase ve věku 79 let zemřel lékař, který tuto péči zajišťoval a ochotný nástupce se nenašel.

Nyní se však představitelé kraje domluvili se šéfem České stomatologické komory Jiřím Pekárkem, že zubařské pohotovosti budou obnoveny. V Mladé Boleslavi začala fungovat v sobotu 11. října v objektu záchranné služby, v Benešově zahájí činnost v prvním čtvrtletí příštího roku. Ve zbývajících městech se mají pohotovostní služby rozjet v prosinci.

„S lékaři jsme zatím jednali jen v některých regionech – věřím ale, že pochopí, že fungování povinnosti je nejen službou pacientům, ale bude prospěšné i jim. Chod zubařských ordinací je totiž založeno na systému objednávek – a pokud lékaři ráno přijde deset bolestivých případů, nemůže se věnovat objednaným pacientům. Díky zajištění pohotovostní služby si tak stomatologové vzájemně vypomohou,“ vysvětlil Deníku Pekárek.

„Navíc si myslím, že je to únosné. Ve středních Čechách působí 530 zubních lékařů, budeme mít pět pohotovostí a slouží se jen víkendy a svátky – takže vychází jedna služba za rok,“ konstatoval s dodatkem, že ho ještě čeká složité vyjednávání. „Věřím ale, že se podaří,“ doufá.

,,Pan prezident s námi neoficiálně jednal jako představitel soukromé společnosti, která chce založit a provozovat vysokou školu zubního lékařství, jejíž součástí by měla být i zubní pohotovost v Kladně. Veškerá jednání stran ohledně vzniku vysoké školy a pohotovosti budou dále pokračovat,“ vysvětlil Karel Protiva.

Ochotu zubařů sloužit v pohotovostních ambulancích by mělo zvýšit také vylepšení jejich vybavení. Každá z oblastních nemocnic, pod jejichž křídly budou stomatologické pohotovosti fungovat, dostala z krajského rozpočtu na jejich vylepšení až dva miliony korun.

„Ředitelé nemocnic jsou srozuměni s tím, že pokud to nebude stačit, musejí zbytek dokrýt z vlastních prostředků,“ připomněl hejtman Petr Bendl.
Pekárek ale neočekává, že to bude nutné. „Za ty peníze by se daly pořídit hned dvě křesla slušné kvality, panoramatický rentgen, bez něhož je fungování pohotovosti v dnešní době nemyslitelné, i další technologie jako třeba odlučovač amalgamu,“ podotkl šéf stomatologické komory.

V Kladně se mají učit noví zubaři
Zubařů je ve středních Čechách 516. Což je úplně nejméně z celé republiky – alespoň při přepočtu na počet obyvatel regionu. Snaha najít stomatologa, který přijímá nové pacienty, se může podobat příslovečnému hledání jehly v kupce sena. Může ale být ještě hůř. Převahu totiž mají v ordinacích se zubařskými křesly stomatologové, kteří se zvolna blíží důchodovému věku – nebo už ho dokonce dosáhli. Naději na určité zlepšení nabízí projekt vzniku soukromé stomatologické fakulty v Kladně. Právě v součinnosti s ní má začít fungovat stomatologická pohotovost, umístěná v Kladně v bývalých Lidických kasárnách. Tato ambulance má také sloužit denní praxi studentů. „Předpokládáme, že se zde rozjede nejen magisterský program, ale rozvíjet se bude také specializační vzdělávání a celoživotní vzdělávání,“ plánuje prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. „Čtrnáctého října budou zahájeny přípravy symbolickým poklepáním na zubní kámen – a myslím, že do konce roku by mohlo být hotovo,“ těší se na zrod nové ambulance. (hol)

Matěj Říha, Milan Holakovský