Oteklá tvář, zvýšená teplota a bezesná noc. S takovými pocity strávil období mezi Vánoci a Silvestrem devětatřicetiletý muž z Kladna.

„V sobotu ráno jsem se probudil s otokem tváře a bylo mi jasné, že je zle. V pondělí ráno jsem dorazil do kladenské polikliniky ke svému zubnímu lékaři,“ popsal svůj zážitek. Tam na něj však čekalo nepříjemné překvapení. Na dveřích drtivé většiny ordinací totiž visela cedule odkazující na zubní pohotovost v hlavním městě.

,,Naštěstí můj stomatolog Pavel Mikeš měl za sebe jako jeden z mála zajištěnou náhradu. Ošetřila mě tedy lékařka jen o několik dveří vedle. Ta mi řekla, že bych se v Praze musel obrnit velkou trpělivostí, neboť v čekárně přede mnou by mohlo být až šedesát pacientů. A tak jsem rád, že mi ochotně vyšla vstříc a ihned mě ošetřila,“ popsal své trable Kladeňák.

Přitom měla zubařská ambulance ve městě začít fungovat ještě do konce minulého roku. Přesně tak to slibovali lokální a krajští politici i předseda stomatologické komory.

Příčin, proč zubní pohotovost ještě nebyla otevřena, je hned několik – nedokončené stavební práce v areálu bývalých kasáren a zřejmě i povolební změny na politické mapě Středočeského kraje.

Po intenzivních jednáních mezi městem, krajem i zubaři, která se konala v minulém období, dospěly jednotlivé strany v loňském roce k tomuto závěru: Město pronajme část bývalých kasáren Lidice společnosti Dental assistence za symbolickou jednu korunu ročně a investuje do přestavby areálu, kde by později měla vzniknout i krajská zubní klinika s programem vzdělávání stomatologů. Podmínkou pronájmu je vybudování a provozování zubní pohotovosti. Kraj měl údajně zajistit financování vybavení ordinací.

,,Stavební práce budou dokončeny do konce ledna. Přibližně v polovině února by se měla do zrekonstruované budovy navážet zubařská technika. Otázkou zůstává, kdo ji bude platit. To bude také hlavním tématem plánovaného jednání primátora a náměstka hejtmana,“ informoval mluvčí kladenské radnice Libor Kasík.

,,Prioritou vedení kraje je, aby byla zubní pohotovost součástí všech krajských nemocnic. Tam by v každé z nich byl zubní lékař, kterého bude platit nemocnice. To, jestli opravdu bude zubař pohotovost sloužit v nemocnici nebo v kasárnách, bude teprve tématem jednání,“ vysvětlila mluvčí středočeského krajského úřadu Berill Mascheková. Dodala také, že by v této otázce mělo být jasno do konce ledna.

Nové vedení tedy chce, aby na pohotovosti sloužil ,,krajský“ zubař s tím, že bude placen nemocnicí. Idea prezidenta stomatologické komory však byla ještě v říjnu úplně jiná. O služby se měli podělit a na pohotovosti se vystřídat všichni zubaři tak, že by na každého z nich vyšla zhruba jedna služba ročně. Jednání tedy zřejmě ještě budou složitá.

Jediní, kdo mají alespoň v termínu otevření pohotovosti jasno, jsou paradoxně samotní zubaři. ,,Mluvil jsem s prezidentem stomatologické komory Jiřím Pekárkem a pohotovost by měla být otevřena k prvnímu dubnu,“ uvedl Karel Protiva, předseda Oblastní stomatologické komory Kladno-Rakovník.